Povinné ručení – cena za rok, nejlevnější nabídky

Povinné ručení je základní pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které musí mít sjednáno každý majitel nebo provozovatel vozidla registrovaného v České republice. Chrání v případě, že bude způsobena dopravní nehoda a napáchána škoda na zdraví nebo majetku třetích osob. Jaké se dá najít nejlevnější povinné ručení? Jaká je cena povinného ručení u motocyklu nebo u elektrokoloběžky?

Cena povinného ručení v České republice v roce 2024 dále roste. Dle dat TopPojištění.cz je průměrná cena pro osobní auta 3 890 Kč. To je o 4 % více než v roce 2023. Hlavním důvodem je nárůst škod, ať už se jedná o opravy aut, nebo o plnění za škody na zdraví.

Shrnutí článku

Cena povinného ručení závisí na několika faktorech, například na typu vozidla, jeho stáří a i věku a zkušenostech řidiče.

Cena povinného ručení u elektrokoloběžky se pohybuje okolo 200–300 Kč za rok, opět záleží na parametrech vozidla a řidiče a také vybrané pojišťovně.

U motocyklu se cena povinného ručení pohybuje v rozmezí 800–1000 Kč.

Nejlevnější havarijní pojištění se najde pomocí online srovnávačů. Po zadání parametrů a údajů o vozidle a majiteli srovnávače poskytnou určité nabídky.

V České republice nelze pojištění auta sjednat pouze na základě registrační značky (SPZ) vozidla. Proces sjednání pojištění obvykle vyžaduje další informace o majiteli vozidla, samotném vozidle a požadovaných možnostech krytí.

Povinné ručení je ze zákona nutné pro všechna motorová vozidla, která se pohybují po pozemních komunikacích. To zahrnuje i přívěsné vozíky, ať už jsou používány pro osobní, nebo komerční účely.

Cena povinného ručení – za rok

Cena povinného ručení se liší v závislosti na řadě faktorů, které lze rozdělit do dvou skupin:

1) Faktory týkající se vozidla

  • Typ vozidla – osobní automobily, motocykly, elektrokoloběžky, přívěsné vozíky atd. mají různé ceny povinného ručení.
  • Objem a výkon motoru – čím větší objem a výkon motoru, tím dražší povinné ručení.
  • Stáří vozidla – starší vozidla obvykle platí nižší pojistné než novější.

2) Faktory týkající se pojistitele

  • Místo bydliště – pojišťovny zohledňují statistiky nehodovosti v daném regionu.
  • Věk a zkušenost řidiče – mladí řidiči s kratší praxí platí obvykle více.
  • Bonusy a malusy – za bez závadovou historii řízení lze získat bonus, naopak za nehody malus.
  • Limit plnění – základní limity plnění jsou 35 mil. Kč za újmu na zdraví a 35 mil. Kč za škodu na majetku, za vyšší limity je možné si připlatit.
  • Havarijní pojištění – pokud je havarijní pojištění sjednáno u stejné pojišťovny, je možné získat slevu na povinné ručení.

Průměrná cena povinného ručení v roce 2024 za automobil je 3 890 Kč. Nejlevnější povinné ručení se snadno najde srovnáním nabídek více pojišťoven. Mnoho online kalkulaček povinného ručení s tím pomůže.

Povinné ručení u elektrokoloběžky – cena

Cena povinného ručení pro elektrokoloběžky není vysoká a je nezbytná pro ochranu v případě dopravní nehody. Díky srovnání nabídek a zodpovědnému výběru pojistného krytí lze ušetřit a zároveň se spolehnout na kvalitní pojistné krytí.

Od 1. dubna 2024 je pro elektrokoloběžky s výkonem nad 25 km/h a maximální konstrukční rychlostí přes 10 km/h povinné mít sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (povinné ručení).

Cena povinného ručení pro elektrokoloběžky se pohybuje v rozmezí 300 až 600 Kč ročně. Záleží na:

  • Výkonu elektrokoloběžky – čím vyšší výkon, tím dražší pojištění.
  • Limit pojistného plnění – základní limity plnění jsou 35 mil. Kč za újmu na zdraví a 35 mil. Kč za škodu na majetku, za vyšší limity si lze připlatit.
  • Bonusy a malusy – za bez závadovou historii řízení na jiných typech vozidel (např. auto) lze u některých pojišťoven získat bonus.
  • Pojišťovně – každá pojišťovna má vlastní sazebník.

Elektrokoloběžky s výkonem do 250 W a maximální rychlostí do 25 km/h spadají do kategorie jízdních kol a povinné ručení pro ně není nutné.

Cena povinného ručení u motocyklu

Cena povinného ručení pro motocykl se v roce 2024 liší v závislosti na několika faktorech. Opět se jedná o objem a výkon motoru, rok výroby motocyklu, místo bydliště řidiče, jeho věk a zkušenosti a bonusy a malusy.

U motocyklu hraje navíc roli typ motocyklu.

  • Kategorie A – motocykly s objemem motoru nad 350 ccm (např. cestovní motocykly, sportovní motocykly)
  • Kategorie B – motocykly s objemem motoru do 350 ccm (např. skútry, mopedy)

V České republice je ze zákona povinné mít sjednáno povinné ručení pro motocykl celoročně. Neexistuje možnost sjednat pojištění pouze na měsíc. Pokud je motocykl používán sezónně, existují dvě možnosti:

1) Sezónní odstavení vozidla: Motocykl se může na dobu, kdy není používán, odhlásit z provozu. Tím pádem se nemusí platit povinné ručení. Zároveň nejde legálně vyjet na silnici. Také je potřeba pamatovat na opětovné přihlášení další sezónu.

2) Udržet si celoroční pojištění: Může se vyplatit udržet si celoroční pojištění, i když je motocykl užíván sezónně. Některé pojišťovny sice nenabízí přímo sezónní pojištění, mohou však nabídnout slevy za bez závadovou jízdu nebo za nižší nájezd kilometrů.

Povinné ručení na měsíc

V České republice není možné sjednat povinné ručení pouze na jeden měsíc. Povinné ručení se sjednává na dobu neurčitou, s výpovědní lhůtou 3 měsíce. To znamená, že pokud je třeba pojištění zrušit, musí o tom pojišťovna být informovaná písemně alespoň 3 měsíce předem.

Existují však alternativní možnosti, jak pojistit auto na krátkou dobu:

1. Krátkodobé povinné ručení

Některé pojišťovny v České republice nabízí krátkodobé povinné ručení, které lze sjednat na dobu od 15 dnů do 3 měsíců. Toto pojištění je ideální pro:

  • Nové vozy – pokud proběhla koupě nového vozu a čeká se na dlouhodobé pojištění, krátkodobé povinné ručení umožní legálně jezdit s vozem, dokud nebude sjednáno trvalé pojištění.
  • Sezónní vozy – v případě motocyklu, kabrioletu nebo veterána, které se používají jen v určitých měsících roku, krátkodobé povinné ručení ušetří peníze za pojištění v měsících, kdy s vozem nejezdíte.
  • Dočasné užívání vozu – pokud je potřeba pojistit auto, které bude používáno jen po krátkou dobu, například půjčené auto nebo auto na zkušební jízdu, krátkodobé povinné ručení je ideálním řešením.

Ceny krátkodobého povinného ručení se liší v závislosti na délce pojištění, typu vozu a dalších faktorech. Pro srovnání cen a nalezení nejvhodnější nabídky lze využít online srovnávače pojištění, jako je Srovnejto.cz, Top-Pojištění.cz, Klik.cz, nebo kalkulačka pojištění vozidel ČSOB.

2. Sezónní pojištění

Toto pojištění je určeno pro sezónní vozy, jako jsou motocykly, kabriolety nebo veteráni. Sezónní pojištění se sjednává na dobu od 3 do 10 měsíců v roce a je levnější než celoroční povinné ručení.

3. Povinné ručení s měsíční platbou

Některé pojišťovny nabízí možnost platit povinné ručení měsíčně. Měsíční platba je obvykle o něco dražší než roční platba, může však být pohodlnější pro řidiče, kteří nemají dostatek financí na jednorázovou úhradu celého pojistného.

Jízda bez platného povinného ručení je v České republice nezákonná. V případě dopravní nehody hrozí pokuta až 35 000 Kč a zabavení řidičského průkazu.

Pojištění vozidla dle SPZ

V České republice nelze pojištění auta sjednat pouze na základě registrační značky (SPZ) vozidla. Proces sjednání pojištění obvykle vyžaduje další informace o majiteli vozidla, samotném vozidle a požadovaných možnostech krytí.

Znalost SPZ však může být užitečná pro shromáždění informací o vozidle a předvyplnění některých údajů v procesu žádosti.

Jak zařídit pojištění auta v České republice?

1) Shromáždění informací o vozidle

SPZ (registrační značka) spolu s dalšími detaily o vozidle, jako je značka, model, rok výroby, objem motoru a počet najetých kilometrů, tyto informace budou nezbytné pro přesné kalkulace pojistného a pojistného krytí.

2) Výběr pojistitele

Srovnání nabídek od různých renomovaných pojišťoven v České republice, pomohou online srovnávací nástroje.

3) Osobní údaje

Osobní údaje, včetně celého jména, adresy, data narození, čísla občanského průkazu nebo povolení k pobytu v České republice a informací o řidičském průkazu, tyto informace jsou nezbytné pro ověření identity a posouzení řidičské historie, která ovlivní pojistné.

4) Proces žádosti o pojištění

Jakmile je pojistitel vybrán, proces podání žádosti může být zahájen buď na jeho webových stránkách nebo kontaktováním jeho zákaznického servisu.

5) Výběr možnosti krytí

Povinné ručení kryje škody způsobené jiným osobám a jejich majetku v případě dopravní nehody, krytí, jako je havarijní pojištění, kryje škody na vlastním vozidle.

6) Kontrola a přijetí pojistné smlouvy

Pojistnou smlouvu je potřeba pečlivě zkontrolovat a ujistit se, že jsou všechny podmínky jasné, včetně podrobností o krytí, výlukách, spoluúčasti a výše pojistného, pak už staší jen smlouvu přijmout.

7) Platba pojistného

Výběrem preferovaného způsobu platby, který může zahrnovat měsíční, nebo roční splátky. Jakmile bude platba zpracována, pojistná smlouva na auto bude aktivována.

Povinné ručení u přívěsného vozíku

V České republice je povinné ručení ze zákona nutné pro všechna motorová vozidla, která se pohybují po pozemních komunikacích. To zahrnuje i přívěsné vozíky, ať už jsou používány pro osobní, nebo komerční účely.

Důvody pro sjednání povinného ručení pro přívěsný vozík:

  • Finanční ochrana – povinné ručení kryje škody způsobené třetím stranám v případě dopravní nehody způsobené přívěsným vozíkem, a to jak v případě, že je vozík připojen k tažnému vozidlu, tak i v případě, že je odpojený.
  • Dodržování zákona – jízda s přívěsným vozíkem bez platného povinného ručení je nezákonná a v případě dopravní nehody hrozí pokuta až 35 000 Kč a zabavení řidičského průkazu.

Cena povinného ručení pro přívěsný vozík se liší v závislosti na typu vozíku, jeho využití, profilu pojistníka a dalších faktorech. Obecně se cena pohybuje okolo 100-300 Kč ročně.

Jak najít nejlevnější havarijní pojištění

Havarijní pojištění může být drahé, nicméně s trochou snahy a chytrým přístupem se dá najít ta nejlepší nabídka pro individuální potřeby a rozpočty.

1. Online srovnávače

Tyto srovnávače umožní zadat základní informace o voze i majiteli a během pár minut poskytne přehled o dostupných možnostech a cenách od různých pojišťoven. Mezi oblíbené srovnávače patří:

2. Detailní porovnání

Srovnávače sice poskytnou základní přehled, nicméně před sjednáním pojištění je potřeba prostudovat pojistné podmínky u vybraných pojišťoven detailně. Je dobré se zaměřit na:

  • Rozsah pojistného krytí – jaké typy škod jsou pojištěny? Jsou zahrnuty všechny rizika, která představují hrozbu (např. krádež, vandalismus, živelné pohromy)?
  • Limity plnění – kolik pojistí pojišťovna v případě pojistné události? Jsou limity dostatečné pro pokrytí případných škod?
  • Spoluúčast – jakou část škody bude třeba v případě pojistné události uhradit ze svého? Vyšší spoluúčast znamená nižší pojistné, v případě nehody však bude potřeba zaplatit více.
  • Bonusy a malusy – lze získat bonus za bez závadovou historii řízení? Naopak za nehody se pojistné prodraží.
  • Franšíza – některá pojištění obsahují franšízu, tzn. částku, která v případě pojistné události bude uhrazena ze svého bez ohledu na výši škody.
  • Doplňková pojištění – lze sjednat i doplňková pojištění, která kryjí specifická rizika (např. GAP pojištění, pojištění zavazadel, pojištění úrazu řidiče).

Při výběru havarijního pojištění je důležité porovnat nabídky od více pojišťoven a zvolit si tu, která nejlépe odpovídá potřebám a rozpočtu.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang