
Podnikání je prakticky synonymum pro spoustu papírování – kromě pravidelné administrativy a účetnictví vyžaduje také pečlivé plánování rozpočtu a s ním spojené vedení financí. Často je navíc potřeba tyto firemní finance oddělit od těch osobních. A právě k tomu slouží podnikatelský účet.
Podnikatelský účet usnadňuje nejen evidenci příjmů a výdajů, nýbrž i platby faktur a další důležité operace s podnikáním spojené. Tento typ účtu je navržen speciálně pro podnikatele, kteří potřebují oddělit příjmy a výdaje z podnikání od osobního účtu.
Na trhu existuje široká nabídka podnikatelských účtů od různých bank. Výběr správného účtu může ušetřit čas i peníze, navíc umožňuje lépe se soustředit na to, co je pro podnikání nejdůležitější – růst a úspěch.
Jak si vybrat podnikatelský účet na míru, který podnikatelský účet nabízí nejvýhodnější podmínky, jak si vedou účty jednotlivých bank ve srovnání nejlepších podnikatelských účtů a kde a jak si účet založit?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Podnikatelský účet si může sjednat každá osoba s oprávněním k podnikání.
Při zakládání podnikatelského účtu banka vyžaduje doklad totožnosti a doklad o podnikání.
Většina bank nabízí zřízení i vedení podnikatelského účtu zdarma.
Podnikatelský účet si mohou založit také menší firmy a společnosti.
Podnikatelské účty jsou často propojeny se spořícím účtem či kontokorentem.
Co je to podnikatelský účet a kdo si ho může sjednat?
Podnikatelský účet je bankovní účet určený speciálně pro podnikatele a firmy.
Na rozdíl od běžného osobního účtu, nabízí podnikatelský účet různé služby a výhody, navržené pro specifické potřeby podnikatelů. Majitelé účtu tak mohou získat například přístup k obchodním úvěrům, vyšší limity pro transakce, pokročilé nástroje pro správu financí, a mnoho dalšího.
Podnikatelé by si měli založit podnikatelský účet hned z několika důvodů. Prvně proto, že pomáhá udržet finance z podnikání odděleně od těch osobních, díky čemuž pak podnikatel může mít větší přehlednost a lépe se orientovat v účetnictví. Podnikatelský účet dobře slouží také pro daňové účely, jeho používání navíc dodává podnikání profesionální vzhled.
Dalším důvodem je fakt, že často dokonce samy banky vyžadují podnikatelský účet, a to například tehdy, když daná osoba žádá o obchodní úvěr či půjčku. Výhodou je, že mnoho účtů nabízí pokročilou správu financí, která podnikání jako takové výrazně usnadní.
A kdo všechno si vlastně může podnikatelský účet sjednat?
- fyzická osoba podnikající, tedy OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná
- právnická osoba, tedy společnost s ručením omezeným, akciová společnost nebo družstvo
- společnosti a sdružení bez právní subjektivity, např. neziskové organizace, spolky atd.
Stručně řečeno, podnikatelský účet si může sjednat každá osoba s oprávněním k podnikání. Vlastní účet si tak mohou založit jak živnostníci, tak i firmy s ručením omezeným či neziskové organizace.
U firem s více společníky je zapotřebí, aby účet sjednali všichni společníci společně.

Nejlepší podnikatelský účet – srovnání
Při výběru nejlepšího podnikatelského účtu je potřeba zohlednit několik důležitých parametrů, například povahu podnikání a preference podnikatele, tedy o jaký typ podnikání se jedná a pro jaké účely a jak často bude účet využíván.
Co může pomoci s výběrem nejlepšího podnikatelského účtu?
- zhodnocení potřeb
- srovnání nabídek
- reference a recenze
- konzultace s odborníky
Před samotným založením podnikatelského účtu je potřeba předem zvážit, jaké služby a funkce jsou pro konkrétní podnikání nejdůležitější, zdali podnikatel potřebuje například přístup k úvěrům, online bankovnictví, nebo nízké poplatky za transakce.
Důležité je také porovnat nabídky různých bank – každá banka totiž nabízí jinou výši úrokových sazeb a ostatních poplatků, stejně tak ne každá banka může nabídnout dostatek dostupných poboček.
Banky si účtují různé poplatky za vedení účtu, platby kartou, výběry z bankomatů a další služby. Oproti tomu jiné banky nabízí podnikatelské účty zdarma, ovšem s určitými limity, ať už pro počet transakcí, nebo výši zůstatku.
Před založením účtu je dobré si přečíst recenze a reference od ostatních podnikatelů. Jejich zkušenosti totiž mohou poskytnout cenné informace o kvalitě služeb a zákaznické podpoře. V případě jakýchkoliv nejistot či nezodpovězených otázek není na škodu obrátit se na finančního poradce či jiného odborníka.
Na českém trhu existuje mnoho bank, které nabízejí podnikatelské účty. Každá banka má své specifické nabídky, služby a poplatky. Zde jsou zmíněny některé z bank nabízející podnikatelské účty:
Air Bank | Bezplatné vedení účtu | Až 10 virtuálních karet | Roční bonus 2,5 % |
Česká spořitelna | Bezplatné vedení účtu | Až 20 virtuálních karet | Startovací kontokorent až 100 000 Kč |
ČSOB | Bezplatné vedení účtu | Pojištění karty zdarma | Auto-moto výhody |
Fio | Bezplatné vedení účtu | Neomezené výběry ze všech bankomatů | Číslo účtu na přání |
KB | Vedení účtu za 99 Kč měsíčně | Platební terminál na 1 rok zdarma | 1 % z platby kartou zpět na účet |
mBank | Bezplatné vedení účtu | Výběry ze všech bankomatů zdarma | Povolené přečerpání |
Moneta | Bezplatné vedení účtu | Výběry i vklady ze všech bankomatů | Spořící účet s úrokem 1,85 % ročně |
Air Bank podnikatelský účet
Air Bank podnikatelský účet nabízí jednoduché a přehledné internetové bankovnictví. Kromě bezplatného vedení účtu se může pochlubit také nulovými poplatky za příchozí a odchozí platby, a to jak tuzemské, tak i SEPA, dále také okamžité platby, trvalé příkazy a inkasa.
K podnikatelskému účtu Air Bank mohou podnikatelé získat celkem 2 plastové a až 10 virtuálních karet zcela zdarma, mobilní aplikace My Air navíc umožňuje fakturovat přímo z mobilu.
S podnikatelským účtem lze i něco málo uspořit. Pokud si bude podnikatel pravidelně odkládat peníze do maximální výše 250 000 Kč, může si je nechat zhodnotit ročním bonusovým úrokem ve výši 2,5 % ročně.
Při založení podnikatelského účtu klient získá podnikatelský účet v korunách, podnikatelský spořicí účet v korunách a podnikatelskou kartu – vše navíc získá zcela zdarma.
Podnikatelský účet u Air Bank si může sjednat každý, kdo má české IČO a je OSVČ nebo jediným vlastníkem a jednatelem s.r.o. Účet si lze sjednat online v internetovém bankovnictví, v aplikaci My Air, případně osobně na některé z poboček.

Česká spořitelna podnikatelský účet
Česká spořitelna nabízí podnikatelský účet zvlášť pro OSVČ a zvlášť pro firmy. Osoby samostatně výdělečně činné si mohou sjednat Účet Živnostník, a to jak online z pohodlí domova, tak i osobně na některé z poboček.
Podnikatelský účet pro živnostníky se může pochlubit neomezeným počtem elektronických plateb, a to včetně plateb SEPA a trvalých příkazů. V rámci plateb v ČR lze zdarma a navíc 24/7 provádět okamžité platby.
Při zakládání podnikatelského účtu Česká spořitelna si lze zažádat také o kontokorent, a to až do výše 100 000 Kč. K žádosti o kontokorent není třeba dokládat daňové přiznání. Živnostníci mohou zdarma vybírat peníze nejen z bankomatů v ČR, nýbrž i z bankomatů Erste Group v zahraničí.

Pro firmy si Česká spořitelna připravila hned 2 varianty účtů. Účet Klasik lze založit osobně na pobočce i online, nově vzniklé firmy jej navíc mají na 2 roky zdarma. Firmy s měsíčním příjmem alespoň 10 000 Kč mají účet za 75 Kč měsíčně, no a ostatní firmy, které nesplní dané podmínky, pak za 149 Kč měsíčně.
Účet Klasik může firmám i podnikatelům nabídnout zdarma až 50 elektronických transakcí, 1 debetní kartu Visa Business, 1 vkladovou kartu Visa a za příplatek 75 Kč měsíčně i cizoměnový účet.
Druhý účet, Účet Maxi, je sice o něco dražší, oproti klasickému účtu však přináší mnohem více výhod. Zdarma může nabídnout až 400 elektronických transakcí, 2 debetní karty Visa Business, 2 vkladové karty Visa a navíc i cizoměnový účet a spořící účet – obojí taktéž zdarma.
Tento účet ovšem má i své nevýhody. Za prvé je dražší (vedení účtu vyjde na 399 Kč měsíčně) a za druhé si jej nelze sjednat online, pouze osobně na pobočce.

ČSOB podnikatelský účet
Podnikatelský účet ČSOB přináší podnikatelům spoustu jedinečných výhod, o kterých se jim v jiných bankách může je zdát. Kromě bezplatného vedení účtu a moderního online bankovnictví podnikatelé zajisté ocení pojištění platební karty zdarma či různé auto-moto výhody.
V rámci podnikatelského účtu podnikatelé obdrží zdarma platební kartu Mastercard, s níž mohou zdarma vybírat z až 1 000 bankomatů. Zdarma jsou rovněž veškeré příchozí, odchozí a okamžité platby.
K sjednání podnikatelského účtu je potřeba doložit pouze Bank iD, případně občanský nebo řidičský průkaz. Jiné dokumenty nejsou třeba. Účet je určen pro fyzické osoby, tedy podnikatele a OSVČ. Společnosti a právnické osoby pak mohou využít speciální firemní účet.
Co se týče výhod, může se ČSOB pochlubit jedinečnými výhodami v oblasti auto-moto, které mohou získat jak klienti ČSOB Leasing, tak i všichni ostatní klienti ČSOB. Za zmínku rozhodně stojí:
- zvýhodněné financování vozidel
- atraktivní slevy na auta či motorky
K podnikatelskému účtu od ČSOB se vyplatí sjednat také pojištění pro živnostníky a menší firmy. Pojištění ČSOB nabízí rychlou likvidaci škodní události již od 3 dnů, stejně tak možnost zvolit si výši spoluúčasti. Pojištění kryje záda v případě škody na majetku či ušlém zisku, kdy nahradí všechny způsobené újmy i ušlý zisk v případě přerušeného provozu.

Kdo další nabízí podnikatelský účet?
Kromě výše zmíněných velikánů na bankovním trhu nabízí podnikatelský účet i spousta dalších bank. Patří mezi ně například Fio banka, KB, mBank či Moneta.
První zmíněná Fio banka nabízí Fio podnikatelský účet se stejnými podmínkami i výhodami jako klasický běžný účet. Účet se tak může pochlubit vedením účtu zdarma, stejně tak i neomezeným počtem výběrů z bankomatu s kartou Visa po celé ČR i v zahraničí. Účet si lze navíc otevřít až v 14 světových měnách. Majitelé kteréhokoliv nového účtu si mohou mimo jiné zvolit vlastní číslo účtu na přání.
Komerční banka sice nabízí účet pro podnikatele, podnikatelský účet KB však patří mezi ty méně výhodné. Proč? Jako jediný z tabulky výše totiž nenabízí vedení účtu zdarma. Vedení KB podnikatelského účtu vyjde na 99 Kč měsíčně, banka si dále účtuje také poplatky za výběr z bankomatů jiné banky a platby SEPA. Výměnou za to však nabízí platební terminál na 1 rok zdarma a 1 % z platby zpět na účet.
mBank se může pochlubit výhodným účtem pro podnikatele s nulovými poplatky. Podnikatelský účet mBank vyjde na stejno jako běžný účet – podnikatel nemusí za nic platit, pouze 1 Kč v případě okamžité odchozí platby. K účtu si lze navíc přidat také spořící účet nebo přečerpání pro živnostníky s rezervou až 600 000 Kč.
Stejně jako všechny zmíněné banky (až na KB) nabízí i Moneta podnikatelský účet zdarma. Pokud jde o poplatky, podnikatelé se s nimi nesetkají ani u samotného zřízení či vedení účtu, stejně tak ani u výběrů a vkladů z bankomatů v ČR i v zahraničí. Podnikatelský účet od Monety si lze sjednat plně online, navíc se spořícím účtem navíc, který může nabídnout úrok ve výši 1,85 % ročně.

Jak založit podnikatelský účet?
Ať už jde o živnostníka nebo firmu, každý, kdo podniká, by měl zvážit založení podnikatelského účtu. Proces založení účtu se může u jednotlivých bank lišit, obecně však zahrnuje několik základních kroků:
- výběr banky a typu účtu
- osobní návštěva pobočky nebo návštěva webových stránek
- vyplnění žádosti
- ověření totožnosti
- podpis smlouvy a aktivace účtu
Při zakládání podnikatelského účtu bude banka vyžadovat několik dokumentů. U fyzické osoby podnikající je obvykle požadován platný občanský průkaz, řidičský průkaz nebo cestovní pas. U právnických osob může být vyžadován doklad totožnosti statutárního zástupce společnosti.
Důležitý je také doklad o podnikání – například živnostenský list pro OSVČ (případně výpis z živnostenského rejstříku), výpis z obchodního rejstříku pro společnosti nebo jiný dokument potvrzující oprávnění k podnikání. U právnických osob mohou být požadovány zakládací dokumenty, které dokazují existenci a strukturu společnosti.
Pokud je podnikatel plátcem DPH, je nutné předložit i toto číslo. Banka může rovněž požadovat podpisové vzory osob, které budou oprávněny k nakládání s účtem.
Změna banky – na co si dát pozor při přestupu?
Ne vždy podnikatelům vyhovuje zůstávat u stejné banky více let a z různých důvodů se rozhodnou založit si podnikatelský účet u konkurence. Nesmí se však zapomínat na administrativu, která je s tímto důležitým krokem spojena. Některé banky si mohou účtovat poplatky nebo mít další požadavky pro uzavření účtu.
Je proto důležité se předem informovat o poplatcích za zrušení účtu a o tom, jakým způsobem lze přenést zůstatek ze stávajícího účtu na nový. Na místě je také důkladné srovnání podnikatelských účtů, díky kterému se může podnikatel ujistit, že nový účet opravdu splňuje jeho požadavky.