Nafouklé břicho – projevy, příčiny, co pomáhá

Nafouklé břicho

Nafouklé břicho je stav, kdy se břicho jeví jako abnormálně zvětšené a může působit napjatě, plně nebo oteklým dojmem. Tento nepříjemný pocit je často doprovázen plynatostí, říháním a pocity tlaku nebo nafouknutí žaludku.

Rozpoznání příznaků nafouklého břicha a podniknutí kroků k odstranění jeho příčin může pomoci zmírnit projevy a zlepšit celkové zdraví zažívacího traktu. Pokud někdo trpí přetrvávajícím nebo závažným nadýmáním, měl by se obrátit na svého lékaře, který provede další vyšetření a léčbu

Shrnutí článku

Jednou z nejčastějších příčin nafouklého břicha je přejídání nebo konzumace nadýmavých potravin (luštěnin, zeleniny apod.).

Kromě stravovacích faktorů mohou k nafouklému břichu vést i některé zdravotní potíže, jako je syndrom dráždivého tračníku nebo intolerance laktózy.

Řešením pocitu nafouklého břicha může být omezení konzumace nadýmavých potravin, případně speciální cvičení.

Nafouklé břicho – přejídání

Existuje několik důvodů, proč může mít člověk nafouklé břicho. Jednou z nejčastějších příčin je přejídání nebo konzumace potravin, o nichž je známo, že způsobují nadýmání. Mezi tyto potraviny patří luštěniny jako fazole a hrách, brukvovitá zelenina, například brokolice nebo zelí, a kromě potravin i sycené nápoje.

Pokud člověk trpí nafouklým břichem, hodí se vědět, jak dlouho namáčet fazole a další luštěniny.

Mezi další faktory, které na nafouklém břichu mohou mít podíl, patří příliš rychlé jídlo, polykání vzduchu při jídle nebo pití a konzumace potravin s vysokým obsahem soli, cukru nebo umělých sladidel.

Kromě stravovacích faktorů mohou k nafouklému břichu vést i některé zdravotní potíže. Může se jednat o gastrointestinální poruchy, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), zánětlivé onemocnění střev (IBD), zácpa, intolerance laktózy a gastroezofageální refluxní choroba (GERD).

Nadýmání může být i příznakem závažnějších zdravotních problémů, např. onemocnění jater, srdečního selhání nebo rakoviny vaječníků.

Pokud nadýmání přetrvává nebo je doprovázeno dalšími znepokojivými příznaky, jako jsou silné bolesti břicha, horečka nebo nevysvětlitelný úbytek hmotnosti, je důležité neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Tvrdé nafouklé břicho

Příčin tvrdého nafouklého břicha je více, např. přejídání, konzumace potravin produkujících plyn či poruch trávení. Patří mezi ně i syndrom dráždivého tračníku nebo Crohnova choroba, zácpy a některé zdravotní stavy, jako jsou cysty na vaječnících.

V některých případech může být tvrdé nafouklé břicho známkou závažnějšího zdravotního problému, jako je střevní neprůchodnost nebo kýla.

Příznaky tvrdého nafouklého břicha se mohou lišit v závislosti na příčině. Běžnými projevy je nadýmání, nepříjemné pocity nebo bolest v břiše a potíže s vyprazdňováním. V závažných případech může být nafouklé břicho doprovázeno nevolností, zvracením a horečkou.

Nafouklé břicho může mít mnoho příčin.

Nafouklé břicho a bolest zad

Někdy se vyskytne stav nafouklého břicha a bolesti zad. To může být příznakem závažného onemocnění, jako jsou ledvinové kameny, zánět slinivky břišní nebo vyhřezlá ploténka.

Nafouklé břicho a bolest zad může svědčit i o gastrointestinálním problému, jako je neprůchodnost tenkého střeva nebo problém se žlučníkem. Pokud se u někoho objeví silná nebo přetrvávající bolest zad s nadýmáním, je důležité neprodleně vyhledat lékařskou pomoc, aby se vyloučily závažné stavy.

Tlak v žaludku – nafouklé břicho

Dalším projevem nafouklého břicha může být tlak v žaludku. Nafouklé břicho způsobuje tlak a pocit plnosti. Může být nepříjemný a ztěžovat příjem potravy nebo její správné trávení.

Tlak v žaludku způsobují různé faktory, například přejídání, zácpa, nahromadění plynů nebo poruchy trávení. Někdy je tlak v žaludku známkou závažnějších zdravotních problémů, jako je břišní kýla nebo nádor v trávicím traktu.

V případě výskytu tlaku v žaludku, nafouklého břicha a bolesti zad je nezbytné poradit se s lékařem. Ten může provést fyzikální vyšetření, nařídit krevní testy nebo zobrazovací vyšetření, a doporučit změnu životního stylu nebo předepsat léky pro zmírnění příznaků.

Nafouklé břicho a plynatost

Plynatost může být mimo jiné důsledkem hromadění plynu v trávicím traktu, které může být způsobeno některými potravinami, léky nebo poruchami trávení.

Nafouklé břicho a plynatost mohou doprovázet příznaky, jako jsou křeče a nepříjemné pocity, včetně stresu. V některých případech mohou tyto problémy svědčit o základních zažívacích potížích, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS), intolerance laktózy nebo infekce trávicího traktu.

Ke zmírnění příznaků nafouklého břicha a plynatosti lze změnit stravu a životní styl. Pomoci může například vyhýbat se potravinám, které způsobují plynatost, jíst častěji menší porce jídla a praktikovat relaxační metody ke zvládání stresu a úzkosti, např. mindfulness. Úlevu od těchto příznaků mohou přinést volně prodejné léky, například přípravky proti plynatosti.

Proti nafouklému břichu může pomoct cvičení a změna stravy.

Zánět střev – nafouklé břicho

Plyn je přirozeným vedlejším produktem trávicího procesu. Pokud se však hromadí ve střevech v důsledku špatného trávení nebo některých potravin, může vést k nadýmání a nepříjemným pocitům.

V některých případech může být nadměrná tvorba plynů příznakem poruchy trávicího traktu, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo bakteriální přerůstání tenkého střeva (SIBO). U zánětu střev nafouklé břicho může být jedním z projevů.

Pokud nadýmání a plynatost přetrvávají nebo jsou doprovázeny dalšími příznaky, jako je průjem, zácpa nebo úbytek hmotnosti, je důležité navštívit poskytovatele zdravotní péče za účelem dalšího vyšetření a léčby.

Nafouklé břicho a bolest na levé straně

Jiný symptom se může projevit jako nafouklé břicho a bolest na levé straně. Bolest břicha se může objevit na kterékoli straně těla.

Bolest na levé straně může být známkou specifických onemocnění postihujících orgány nacházející se v této oblasti, jako je slezina, slinivka břišní nebo tlusté střevo spojené se slepým střevem.

Nafouklé břicho a bolest na levé straně může být způsobena zánětem, infekcí nebo obstrukcí těchto orgánů, stejně jako dalšími stavy, jako je divertikulitida (zánět) nebo ledvinové kameny.

Pokud je levostranná bolest břicha silná, přetrvávající nebo doprovázená dalšími příznaky, jako je horečka, nevolnost nebo zvracení, je důležité neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Bolest v podbřišku a nafouklé břicho

Bolesti v podbřišku a nafouklé břicho jsou časté příznaky, které mohou být způsobeny různými onemocněními, včetně zánětlivých střevních onemocnění (IBD). IBD je chronické zánětlivé onemocnění trávicího traktu, které zahrnuje nemoci jako Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Právě u zánětu střev nafouklé břicho může být symptomem.

Bolest ledvin a nafouklé břicho mohou ukazovat na jiné zdravotní problémy.

Nafouklé břicho a opožděná menstruace

Nafouklé břicho a opožděná menstruace mohou být dalším příznakem IBD, protože chronický zánět a hormonální změny spojené s tímto onemocněním mohou narušit menstruační cyklus. To může být zvláště znepokojující pro ženy v plodném věku, které se mohou pokoušet o početí.

Pokud žena pociťuje bolest v podbřišku a nafouklé břicho, nebo má nafouklé břicho a opožděnou menstruaci, je důležité navštívit lékaře, aby stanovil správnou diagnózu.

Kromě IBD mohou být tyto příznaky způsobeny i jinými onemocněními, jako je syndrom dráždivého tračníku, cysty na vaječnících nebo pánevní zánětlivé onemocnění.

Kdy začít řešit zpoždění menstruace? Pokud se menstruace zpozdí o více než dva týdny, nebo pokud na sobě ženy pozorují další příznaky, jako je nepravidelné krvácení, silná bolest nebo neobvyklý výtok, je důležité navštívit lékaře. Lékař může vyloučit jakékoli základní zdravotní problémy a doporučit ten nejlepší postup.

Bolest ledvin a nafouklé břicho

Bolest ledvin a nafouklé břicho jsou dva příznaky, které mohou naznačovat různé zdravotní problémy. Nadýmání může být způsobeno jednoduchými faktory, jako je nadýmání nebo přejídání. Může však být známkou závažnějších onemocnění, jako jsou problémy s ledvinami nebo komplikace po operaci.

Bolest ledvin se může projevovat jako tupá bolest nebo ostrá bolest v dolní části zad nebo v boku. Tato bolest může být způsobena problémy, jako jsou ledvinové kameny, infekce nebo jiné problémy s ledvinami.

V některých případech může bolest ledvin vyzařovat i do břicha. Proto bolest ledvin a nafouklé břicho mohou způsobovat nadýmání a nepříjemné pocity.

Nafouklé břicho po operaci kýly

Nafouklé břicho po operaci kýly je běžným jevem. Kýla vzniká, když orgán nebo tuková tkáň vyčnívá přes slabé místo v břišních svalech a způsobuje viditelnou bouli. K odstranění kýly a zpevnění břišní stěny je často nutná operace.

Po operaci však mohou někteří pacienti pociťovat nadýmání břicha, které může být způsobeno nahromaděním plynu nebo zánětem v břiše.

V případě nafouklého břicha po operaci kýly je důležité dodržovat pokyny chirurga pro pooperační péči a docházet na kontroly. Odborníci mohou sledovat zotavování pacienta a řešit případné obavy nebo komplikace, které se mohou objevit.

Změna jídelníčku může pomoci proti nafouklému břichu.

Co na nafouklé břicho – vynechat luštěniny a sycené nápoje

Jednou z nejdůležitějších věcí, co na nafouklé břicho může pomoci, je sledovat svůj jídelníček. Klíčové je vyhnout se potravinám a nápojům, o kterých je známo, že způsobují nadýmání. Mezi ně patří fazole, čočka, brokolice, zelí, cibule a sycené nápoje.

Místo toho by se měly jíst potraviny, které jsou snadno stravitelné, jako je ovoce, zelenina, libové bílkoviny a celozrnné výrobky, včetně low carb potravin. Kromě toho je důležité dbát na pití hodně vody, která pomáhá trávení a zabraňuje zácpě.

Voda pomáhá vyplavovat z těla přebytečnou sůl a tekutiny, které mohou přispívat k nafouklému břichu. Měl by se dodržovat pitný režim a vypít minimálně osm sklenic vody denně, které zajistí hydratace a sníží nadýmání. Pozitivní vliv na trávení mají také fermentované nápoje, jako je například Magu kombucha či Loklok kombucha.

Cvičení, co pomáhá na nafouklé břicho

Ke snížení nadýmání může přispět i pravidelné cvičení, co pomáhá na nafouklé břicho. Fyzická aktivita zahrnuje chůzi, běh a jógu.

Za vyzkoušení stojí i cviky z pilates v těhotenství a další metody, jak se dostat do formy. Klíčové je do svého dne zařadit alespoň 30 minut středně náročného cvičení (zmíněná chůze, běh a jóga).

Cvik plank posiluje střed těla.

Existují specifické tréninky, které mohou pomoci zmírnit nadýmání a zlepšit trávení. Jógové pozice, jako je pozice dítěte, pozice pro uvolnění plynů a otočení páteře vsedě, dovedou uvolnit zachycené plyny a zmírnit nadýmání.

Cviky na posílení středu těla, jako jsou plank a most (bridge), mohou zlepšit trávení tím, že posilují břišní svaly.

Kromě diety a cvičení existují přírodní prostředky pro zmírnění nadýmání. Mátový čaj, zázvorový čaj a fenykl jsou známé svou schopností snižovat plynatost a nadýmání. Lze zkusit užívat volně prodejné trávicí enzymy nebo probiotika, která pomáhají trávení a snižují nadýmání.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang