Karlovarský knedlík – tradiční recept, tipy a triky

Karlovarský knedlík zaujímá v srdcích gurmánů zvláštní místo. Jeho nadýchaná konzistence a jemná chuť představují symfonii chutí, která připomíná tradice a rodinnou pohodu. Co se skrývá za tímto kulinářským uměním? Jak připravit nadýchané karlovarské knedlíky?

Tradiční recept na karlovarský knedlík se stává rodinným pokladem, který se dědí z generace na generaci. Každý kuchař si však nosí tajemství svého nejlepšího karlovarského knedlíku.

Shrnutí obsahu článku

Karlovarský knedlík je typ knedlíku z houskového pečiva s nadýchanou strukturou a mozaikovitou kresbou na řezu. Tradičně se podává k vepřovému masu se zelím, avšak hodí se i k jiným pokrmům.

Klasický recept zahrnuje starší pečivo, mléko, žloutky, máslo, petrželku, mouku, muškátový oříšek, sůl a bílky, které se vyšlehají na tuhý sníh. Těsto se vaří v utěrce v osolené vodě 45 minut.

Zdeněk Pohlreich ve svém receptu klade důraz na specifický poměr surovin a postup, aby knedlík dosáhl ideální lehké a nadýchané struktury.

Existuje i varianta bezlepkového karlovarského knedlíku pro osoby s intolerancí lepku, která se připravuje z bezlepkové mouky a směsi.

Moderní způsoby přípravy zahrnují vaření v páře, zabalení do fólie a hrníčkový recept v mikrovlnné troubě.

Pro dosažení dokonalého knedlíku je důležité dodržovat tipy a triky týkající se pečiva, mléka, vajec, těsta, petrželky, koření, vaření a krájení.

Tradiční recept na karlovarský knedlík

Karlovarský knedlík, nazývaný též knedlík ubrouskový, je typ knedlíku z houskového pečiva s jemnou a nadýchanou strukturou a mozaikovitou kresbou na řezu. Tradičně se podává s vepřovým masem se zelím, avšak výborně chutná i s jinými pokrmy. Jak na nadýchaný karlovarský knedlík?

Ingredience:

  • 5 starších rohlíků nebo housek
  • 100 ml mléka
  • 2 žloutky
  • 50 g másla
  • 2 lžíce nasekané petrželky
  • 100 g hrubé mouky
  • špetka muškátového oříšku
  • sůl a pepř podle chuti
  • 2 bílky

Postup:

  1. Rohlíky nakrájíme na kostičky a lehce je opražíme v troubě na 180 °C dozlatova.
  2. V misce smícháme mléko, žloutky, rozpuštěné máslo, petrželku, mouku, muškátový oříšek, sůl a pepř.
  3. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a vmícháme ho do těsta.
  4. Těsto zformujeme do válečku a zabalíme do čisté utěrky.
  5. Utěrku s knedlíkem vložíme do vroucí osolené vody a vaříme 45 minut.
  6. Hotový knedlík vyndáme z utěrky a nakrájíme na plátky.

Karlovarský knedlík je snadný a rychlý na přípravu a je to ideální příloha k mnoha druhům jídel. Díky své jemné a nadýchané struktuře a mozaikovité kresbě na řezu je to skutečná lahůdka.

Karlovarský knedlík podle Zdenka Pohlreicha

Karlovarský knedlík v receptu Zdenka Pohlreicha se vyznačuje specifickým poměrem surovin a postupem přípravy, který zdůrazňuje důležitost detailů pro dosažení požadované lehké a nadýchané struktury.

Ingredience:

  • 800 g bílého pečiva
  • 500 ml mléka
  • 5 vajec
  • 300 g hrubé mouky
  • 30 g čerstvé petrželky
  • 1 špetka soli
  • 0,25 špetky muškátového květu

Postup:

  1. Bílé pečivo nakrájíme na kostičky a necháme proschnout. Poté ho navlhčíme mlékem.
  2. Vejce rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky smícháme s mlékem, solí, muškátovým květem a moukou a vypracujeme hladké těsto.
  3. Do těsta vmícháme nasekanou petrželku a namočené kostičky pečiva.
  4. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a opatrně ho vmícháme do těsta.
  5. Těsto zformujeme do válečku a zabalíme do čisté utěrky.
  6. Utěrku s knedlíkem vložíme do vroucí osolené vody a vaříme 45 minut.
  7. Hotový knedlík vyndáme z utěrky a nakrájíme na plátky.

Tipy:

  • Pro ještě nadýchanější knedlík je dobré nechat těsto před vařením 15 minut odpočinout.
  • Do těsta lze přidat i 20 g rozpuštěného másla pro extra chuť a vláčnost.
  • Pokud člověk nemá čerstvou petrželku, může použít i sušenou.

Karlovarský knedlík podle Zdenka Pohlreicha je skvělý způsob, jak si vychutnat tuto tradiční českou přílohu v její nejlepší podobě. Díky jeho detailnímu receptu a tipům lze dosáhnout pokaždé dokonalých výsledků.

Karlovarský knedlík z rohlíků

Karlovarský knedlík se tradičně připravuje ze staršího bílého pečiva, nejlépe z rohlíků. Díky jednoduché a rychlé přípravě a jemné nadýchané struktuře s mozaikovitou kresbou na řezu se stal oblíbenou přílohou k mnoha druhům jídel.

Bezlepkový karlovarský knedlík bez mouky

Tradiční karlovarský knedlík se vyrábí z mouky, avšak existuje i varianta bez lepku, která je vhodná pro osoby s intolerancí lepku. Příprava bezlepkového karlovarského knedlíku je podobná klasické verzi, jen s použitím bezlepkové mouky a směsí.

Ingredience:

  • 250 g staršího bezlepkového pečiva
  • 250 ml mléka
  • 2 vejce
  • 50 g Univerzální směsi bez lepku (např. Labeta)
  • 30 g másla
  • 50 g nasekané petrželky
  • sůl a muškátový oříšek dle chuti

Postup:

  1. Pečivo nakrájíme na kostičky a namočíme do mléka.
  2. Vejce rozdělíme na žloutky a bílky. Žloutky smícháme s namočeným pečivem, rozpuštěným máslem, petrželkou, bezlepkovou směsí, solí a muškátovým oříškem.
  3. Z bílků vyšleháme tuhý sníh a opatrně ho vmícháme do těsta.
  4. Těsto zformujeme do válečku a zabalíme do čisté utěrky.
  5. Utěrku s knedlíkem vložíme do vroucí osolené vody a vaříme 45 minut.
  6. Hotový knedlík vyndáme z utěrky a nakrájíme na plátky.

Bezlepkový karlovarský knedlík je chutná a zdravá alternativa klasického knedlíku, která si zaručeně získá i ty nejnáročnější gurmány.

Karlovarský knedlík vařený v páře

Vaření karlovarských knedlíků v páře je zdravější alternativou k tradičnímu vaření ve vroucí vodě. Tato metoda zachovává více živin a vitamínů, zároveň se minimalizuje riziko, že by se knedlíky rozpadly během vaření. Výsledkem je nadýchaný a lehký knedlík s jemnou texturou.

Karlovarský knedlík ve folii

Moderní způsob zabalování karlovarských knedlíků do fólie umožňuje zachování jejich nadýchanosti a vlhkosti během vaření. Tímto způsobem se minimalizuje riziko, že by se knedlíky namočily vodou, navíc se udržuje jejich charakteristická chuť a textura.

Hrníčkový karlovarský knedlík

Hrníčkový recept na karlovarský knedlík je rychlou a jednoduchou variantou přípravy tohoto lahodného pokrmu. Stačí smíchat všechny suroviny přímo v hrníčku a dát do mikrovlnné trouby. Tento způsob přípravy je ideální pro ty, kdo chtějí mít karlovarské knedlíky rychle a bez zbytečně dlouhé přípravy.

Hrnkový karlovarský knedlík nabízí rychlý a jednoduchý způsob přípravy této tradiční lahůdky.

Nejlepší karlovarský knedlík – tipy a triky

Karlovarský knedlík je neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Jeho příprava se může zdát jednoduchá, avšak pro dosažení dokonalé lehké a nadýchané struktury s mozaikovitou kresbou je potřeba znát pár fíglů.

Tipy a triky pro co nejlepší karlovarský knedlík:

  • Pečivo: Pro knedlík se nejlépe hodí starší bílé pečivo, ideálně dva dny staré. Čerstvé pečivo se v knedlíku rozmočí a bude těžké.
  • Mléko: Mléko by mělo být vlažné, ne horké, aby se vejce nesrazila.
  • Vajíčka: Žloutky se oddělí od bílků. Bílky se vyšlehají na tuhý sníh a vmíchají se do těsta těsně před vařením, aby knedlík získal nadýchanou strukturu.
  • Těsto: Těsto by mělo být vláčné, avšak ne lepivé. Pokud je těsto příliš tuhé, přidejte trochu mléka. Pokud je těsto příliš řídké, přidejte trochu mouky.
  • Petrželka: Petrželka se naseká najemno a vmíchá se do těsta. Dodá knedlíku chuť a barvu.
  • Koření: Kromě soli a muškátového oříšku se do těsta může přidat i špetka pepře, drceného kmínu nebo majoránky.
  • Vaření: Knedlík se vaří v utěrce v osolené vodě po dobu 45 minut. Důležité je, aby voda v hrnci s knedlíkem jen mírně probublávala, nikoliv prudce vařila.
  • Krájení: Hotový knedlík se nakrájí na plátky ostrým nožem namočeným ve studené vodě.

Dodržováním těchto tipů a triků každý zaručeně dosáhne lahodného a nadýchaného karlovarského knedlíku, který bude ozdobou stolu.

Co je vlastně karlovarský knedlík?

Karlovarský knedlík, nazývaný též knedlík ubrouskový, je typ knedlíku z houskového pečiva. Jeho původ se datuje do 19. století do Karlových Varů, kde se stal oblíbenou přílohou k lázeňským pokrmům.

Na jeho přípravu se nejprve nakrájí starší pečivo na kostičky a lehce se opraží v troubě. Poté se smíchá s mlékem, žloutky, nasekanou petrželkou, moukou a dochutí se solí, muškátovým oříškem a bílým pepřem. Z bílků se vyšlehá tuhý sníh, který se do těsta zlehka vmíchá.

Těsto se zformuje do válečku a zabalí do čisté utěrky. Následně se vaří v osolené vodě po dobu cca 45 minut. Hotový knedlík se vyndá z utěrky a nakrájí se na plátky.

Karlovarský knedlík je tradiční česká pochoutka, často podávaná jako příloha k různým pokrmům.

Karlovarský knedlík vs. kynutý knedlík

Karlovarský knedlík a kynutý knedlík jsou dva populární druhy knedlíků v české kuchyni, které se liší v receptuře, přípravě a použití.

Karlovarský knedlík se vyrábí z nakrájeného staršího pečiva, vajec, mléka, petrželky a koření. Těsto se nechává odpočinout a poté se vaří v utěrce v osolené vodě. Karlovarský knedlík je lehký, nadýchaný a má mozaikovitou kresbu na řezu. Hodí se jako příloha k pečeným masům, omáčkám a zeleninovým pokrmům.

Kynutý knedlík se vyrábí z mouky, droždí, mléka, vajec a soli. Těsto se nechává kynout a poté se vaří ve vodě. Kynutý knedlík je hutnější a sytější než karlovarský knedlík a má hladkou strukturu. Hodí se jako příloha k omáčkám, gulášům a dušeným pokrmům.

Hlavní rozdíly:

  • Ingredience: Karlovarský knedlík se vyrábí z pečiva, zatímco kynutý knedlík z mouky.
  • Příprava: Karlovarský knedlík se vaří v utěrce, zatímco kynutý knedlík ve vodě.
  • Struktura: Karlovarský knedlík je lehký a nadýchaný, zatímco kynutý knedlík je hutnější a sytější.

Volba knedlíku: Volba mezi karlovarským a kynutým knedlíkem závisí na preferencích chuti a typu pokrmu, ke kterému se knedlík podává. Existuje dokonce i nekynutý houskový knedlík, který je na přípravu velmi snadný.

© 2025 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang