Jak zjistit dluhy zdarma – exekuce, půjčky, potvrzení o bezdlužnosti

V dnešní době není až tak neobvyklé, že se lidé ocitají v situaci, kdy mají nevyřešené finanční závazky. Ať už se jedná o neuhrazené půjčky, nezaplacené faktury nebo jiné finanční povinnosti, dluhy mohou mít negativní dopad na kvalitu života. I kvůli tomu je důležité vědět, jak zjistit dluhy zdarma, aby lidé mohli mít přehled o své finanční situaci a podniknout kroky k jejímu zlepšení.

Zjištění dluhů může být klíčovým krokem pro lidi, kteří se ocitli v exekuci. Exekuce může mít devastující účinky na osobní finance a celkovou životní pohodu. Pro tyto jedince je důležité nejenom zjistit aktuální výši svých dluhů, avšak také najít řešení, jak se s těmito dluhy vypořádat.

Jak zjistit dluhy zdarma? Je vůbec nějaký způsob? Jaké kroky by lidé měli podniknout, pokud se nachází v obtížné finanční situaci?

Shrnutí článku

Jak zjistit dluhy zdarma nebo jak zjistit exekuci zdarma je jednoduché. Stačí se obrátit ke správné instituci.

Pokud je požadováno potvrzení o tom, že žadatel nemá žádné dluhy, musí odevzdat potvrzení o bezdlužnosti.

Co dělat v situaci, kdy se řekne: „Mám dluhy a nevím, co s nimi.“ Postup řešení tíživé situace.

Jak správně vyřešit situaci, kdy dlužník má exekuci a nemá na zaplacení? Situace má svoje řešení.

Nebankovní půjčka pro lidi v exekuci je určena především těm, kteří mají jednu nebo vícero exekucí.

Jak zjistit dluhy? Jak zjistit exekuce?

V České republice je možné zjistit dluhy zdarma, avšak tuto informace bez poplatku nezískají všichni dlužníci. Pokud si někdo není jistý, jestli má, nebo nemá dluhy či pochybuje o způsobu splácení, může vyzkoušet některý z těchto způsobů.

Jak zjistit dluhy (zdarma)?

K dosažení finanční stability je nutné, jestli jedinec má dluhy nebo jak si vede se splácením. Přehled o závazcích umožní lépe plánovat a efektivněji řídit svoje finance. Kam se obrátit?

1. Registru dlužníků

V ČR funguje několik registrů, přičemž nejpopulárnějšími je registr SOLUS a BRKI nebo NRKI. Rovnou je nutné podotknout, že není možné nahlédnout do registru dlužníků zdarma. Pokud jedinci chtějí získat výpisy, je nutné nejprve uhradit poplatek, který je různě vysoký podle registru.

  • Registr SOLUS: Jedná se o registr dlužníků, který eviduje nesplacené závazky spotřebitelů. Výpis ze SOLUS je možné získat online nebo prostřednictvím SMS služby.
  • Bankovní a nebankovní registr klientských informací (BRKI a NRKI): Tyto registry obsahují informace o úvěrových závazcích fyzických a právnických osob. Výpisy jsou k dostání online, poštou nebo osobně na kontaktních místech.

2. Kontrola u bank

Jestliže mají lidé závazky u konkrétních poskytovatelů (banky, nebankovní společnosti, poskytovatelé služeb), mohou se obrátit přímo na ně a požádat o aktuální stav dluhu. Některé společnosti nabízejí online přehled, kde jsou všechny tyto informace dostupné zdarma a rychle.

3. Bezplatné právní poradny a dluhové poradny

V ČR pracují organizace a iniciativy, které nabízejí bezplatné právní a dluhové poradenství. Tyto poradny pomáhají zjistit lidem stav dluhů nebo exekucí, a také radí, jak postupovat s dluhem dál. Obrátit se je možné na organizace Člověk v tísni, Poradny při finanční tísni či Občanské poradny.

Jak zjistit exekuce?

Zjistit, zda někdo má exekuce, je klíčové pro udržení finanční stability a plánování dalších kroků k jejich řešení. Exekuce může mít závažné důsledky na finanční situaci a vědomí o jejím stavu umožní efektivně jednat. Existuje několik způsobů, jak tuto informaci zjistit. Kde zjistit exekuci?

1. Centrální evidence exekucí (CEE)

CEE vedený Exekutorskou komorou eviduje seznam všech exekucí. Přístup do CEE je možný online prostřednictvím webové stránky Exekutorské komory, avšak je nutné zaplatit malý poplatek. Pokud někdo nechce platit poplatek, může navštívit bezplatné konzultační služby.

2. Soudní databáze

Lidé s podezřením na probíhající exekuce si svoje údaje mohou ověřit na stránkách Ministerstva spravedlnosti České republiky, kde jsou zveřejněny informace o soudních rozhodnutích, která vedou k exekucím.

3. Soudy a exekutoři

Soudy nebo exekutorské úřady je možné přímo kontaktovat. Takové jednání je často bezplatné, avšak někdy je nutná osobní návštěva nebo oficiální žádost.

Seznam míst, kde zjistit dluhy nebo kde zjistit exekuci, se často překrývá. Ať se vybere jakýkoliv uvedený způsob, je nutné podniknout potřebné kroky k nápravě a prevenci finančních problémů.

Potvrzení o bezdlužnosti – co to je a jaké jsou druhy?

Pokud jedinec zjistí, že nemá žádné dluhy a nějaká instituce (např. banka, pojišťovna) požaduje potvrzení, zažádá se o potvrzení o bezdlužnosti. Jedná se o oficiální dokument, který potvrzuje, že daná osoba nebo právnická osoba nemá žádné neuhrazené dluhy vůči určité instituci nebo subjektu.

Dokument je často vyžadován při různých administrativních procesech, jako jsou žádost o úvěr, uzavření smluv nebo účast ve veřejných zakázkách. Existuje několik druhů potvrzení o bezdlužnosti, které jsou vyžadovány v různých situacích.

  • Potvrzení o bezdlužnosti ČSSZ: Tímto dokumentem se potvrzuje, že osoba nebo firma nemá žádné neuhrazené závazky vůči České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Potvrzení o bezdlužnosti ČSSZ bývá požadováno při různých administrativních úkonech, například při žádosti o stavební povolení nebo při zakládání nové společnosti.
  • Potvrzení o bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu: Tímto potvrzením se říká, že osoba nebo firma nemá žádné neuhrazené daňové závazky vůči finančnímu úřadu. Je často vyžadováno při žádosti o úvěr, při obchodních transakcích nebo při účasti ve veřejných zakázkách.
  • Potvrzení o bezdlužnosti vůči zdravotní pojišťovně: Dokument potvrzuje, že osoba nebo firma nemá žádné neuhrazené závazky vůči zdravotní pojišťovně. Potvrzení je vyžadováno třeba při zaměstnání nových zaměstnanců nebo při žádosti o úvěr.

Dalším potvrzením, které je vyžadováno při žádostech o dotaci nebo při podnikání na území obce, je tzv. Potvrzení o bezdlužnosti vůči obcím a městům. Všechna potvrzení jsou vystavována v papírové i elektronické podobě.

Mám dluhy a nevím, jak dál – jak řešit situaci?

Pokud se někdo ocitne v situaci, kdy si řekne: „Mám dluhy a neví, jak dál,“ je důležité zachovat klid a postupovat systematicky.

Důležité je získat přehled o všech dluzích – zkontrolovat všechny úvěrové karty, půjčky, neuhrazené faktury apod. Podstatné je znát výši dluhů, jejich splatnost a případné sankce. V případě, že je již na některý z účtů uvalena exekuce, doporučuje se zvážit možnost podání žádosti o chráněný účet, který umožňuje zachovat si alespoň nezabavitelnou částku pro pokrytí základních životních potřeb.

Další možností je zajít do bezplatné poradny, kde se nabízí právní a finanční pomoc zdarma. Dále se musí vypracovat rozpočet, který zahrnuje příjmy a výdaje, a splátkový kalendář. Ke zvážení je konsolidace dluhů nebo refinancování.

Lidé v tíživé situace by se neměli obávat kontaktovat své věřitele (banka, nebankovní společnost). V mnoha případech je možné dohodnout se na alternativním plánu splácení, případně na odpuštění části dluhu.

Řešení situace otevřeně a včas může snížit riziko exekuce a dalších negativních důsledků. S řešením tíživé situace je nutné začít hned a zbytečně nečekat, jelikož následky mohou být leckdy fatální.

Nemám na zaplacení exekuce – co teď?

Pokud nejsou prostředky na zaplacení exekuce, namísto úvah: „Nemám na zaplacení exekuce,“ je důležité neztrácet naději a podniknout kroky k řešení této situace. Prvním krokem je kontaktovat exekutora a informovat ho o finanční situaci. Mnozí exekutoři jsou ochotni dohodnout se na splátkovém kalendáři, který lépe vyhovuje možnostem dlužníka.

Mohou se využít služby bezplatných dluhových poraden, které pomohou vytvořit plán na splácení dluhů a poskytovat podporu při komunikaci s věřiteli. Na zvážení je možnost konsolidace dluhů nebo využití sociální podpory a dávkových systémů, pokud žadatel splňuje příslušná kritéria. Důležité je jednat rychle a proaktivně, aby se minimalizovali další náklady a problémy spojené s neuhrazenými exekucemi.

Pokud už někdo má jednu či více exekucí, měl by se pokusit vyvarovat nabídkám nebankovních společností typu „půjčka pro lidi v exekuci„.

Půjčka pro lidi v exekuci

Půjčku pro lidi s exekucí nenabídne žádná bankovní společnost, protože si žadatele důkladně prověřuje a jestliže žadatel s exekucí nemá dostatečnou bonitu, bude jeho žádost zamítnuta. Pokud lidé nemají jinou možnost, uchylují se k nebankovním společnostem, které nabízí půjčku pro lidi s exekucí. Tento produkt se tváří velmi slibně, avšak opak může být pravdou.

Nebankovní půjčka pro lidi v exekuci je určena především lidem s jednou nebo vícero exekucemi. Úvěr má svoje specifické podmínky, jimiž jsou krátká doba splatnosti (21 až 30 dnů), nízká hodnota úvěru (od několika tisíc do stovky tisíc) a vyšší úrokové sazby. Za neřádné splácení půjčky hrozí dlužníkovi sankce, která mu v jeho situaci pouze přitíží.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang