Grog – recept s rumem, griotkou, domácí grog

Grog – oblíbený horký alkoholický nápoj, který v chladných dnech dokáže spolehlivě zahřát a zvednout náladu. Jak udělat grog doma – pro rodinu nebo pro přátele – dokonalý s nezaměnitelnou vůní i chutí čaje, rumu, citronové šťávy a koření?

Grog, hřejivý elixír zahánějící chlad a chmury, se stal neodmyslitelnou součástí zimních, potažmo jakýchkoliv večerů. Jeho bohatá historie a pestrá paleta chutí uchvacuje milovníky lahodných a hřejivých nápojů takřka od nepaměti.

Ať už člověk dává přednost klasickému receptu s rumem, ovocným variantám s griotkou či višňákem, nebo netradičním kombinacím s čajem či bylinkami, grog vždy zahřeje na těle i na duši.

Grog recept – ingredience

Grog je tradiční horký alkoholický nápoj s rumovým nebo griotkovým základem, který má mnoho variant. Recept na klasickou verzi:

  • 1/2 hrnku (120 ml) vroucí vody
  • 2 lžíce (30 ml) rumu dle vlastního výběru
  • 1/2 lžíce medu (nebo dle chuti)
  • 1 plátek citronu

Postup:

  1. V malém hrnci převaříme vodu.
  2. Do sklenice dáme med (můžeme množství upravit dle chuti) a 2 lžíce rumu.
  3. Zalijeme vroucí vodou a přidáme plátek citronu.
  4. Promícháme a ihned podáváme horké.

Lze přidat hřebíček, skořici nebo zázvor pro extra kořeněnou chuť a místo citronu použít pomeranč nebo grapefruit. Pro studený grog je možné vynechat horkou vodu a smíchat všechny ingredience s ledem a sodou.

Tímto způsobem si lze snadno a rychle připravit klasický grog. Jaká je však historie grogu a jeho původ? Kde a kdy se vzal grog?

Grog potěší a zahřeje nejen v zimních měsících.

Grog

Grog, lahodný a hřejivý alko nápoj s bohatou historií, zahřívá mořeplavce a milovníky teplých nápojů již po staletí. Jeho kořeny sahají do 18. století, kdy britský admirál Edward Vernon nařídil naředit denní příděl rumu pro námořníky vodou.

Toto opatření, které mělo zamezit opilství a zlepšit zdraví posádky, se setkalo s nevolí námořníků, kteří Vernonovi přezdívali „Old Grog“ podle jeho pláštěnky z grogrénu. Zanedlouho se toto pojmenování přeneslo i na naředěný rum, čímž se zrodil grog.

Zpočátku se grog připravoval jednoduše smícháním rumu s vodou, ovšem postupem času se způsob, jak udělat grog, začal lišit. Začalo se do něj přidávat i koření, jako je hřebíček, skořice a badyán, které mu dodaly bohatší chuť a aroma. Grog se stal oblíbeným nápojem nejen na moři, nýbrž i v civilním životě, kde si získal oblibu pro své hřejivé vlastnosti a příjemnou chuť.

Dnes existuje mnoho variant grogu, od klasického receptu s rumem a kořením až po ovocné varianty s griotkou, višňákem nebo citrusy. Grog se podává teplý, obvykle v hrníčcích, a může se zdobit plátkem citronu nebo pomeranče.

Příprava grogu – jak se dělá grog

Podobně jako je pro mnohé symbolem léta Aperol Spritz, pro jiné neodmyslitelně patří k zimě grog. Příprava grogu se může v různých domácnostech, restauračních zařízeních i lokalitách lišit. V současné době již neexistuje jednotný návod na to, jak se dělá grog.

Jeho příprava se liší v závislosti na preferencích a dostupných surovinách, a proto neexistuje jediný správný recept. Základ tvoří horká voda a alkohol, obvykle rum, slivovice nebo whisky. Množství alkoholu se řídí individuální chutí, avšak obvykle se pohybuje okolo 2-3 centilitrů na hrnek.

Dalším důležitým prvkem je sladidlo. Tradičně se používá cukr, avšak někteří preferují med, třtinový cukr, javorový sirup či agáve. Množství se opět řídí chutí, leč pozor na přílišné oslazení, které může potlačit chuť alkoholu a koření.

Právě koření hraje v grogu klíčovou roli. Klasikou je skořice a hřebíček, ovšem experimentovat se dá s badyánem, kardamomem, pomerančovou kůrou, muškátovým oříškem či vanilkou. Koření se buď přidá do horké vody a nechá se krátce povařit, nebo se vloží do sklenice a zalije se horkým nápojem.

Recept na grog – grog z rumu

Jedním z receptů na grog je grog z rumu. Jedná se o jeden z nejznámějších a nejčastějších postupů. Jak připravit grog z rumu? Každý si jistě rád pochutná na hřejivém grogu z rumu, ideálním společníkovi pro chladné zimní večery před Vánoci. Jeho příprava je snadná a zvládne ji i začátečník.

Ingredience:

  • 200 ml tmavého rumu
  • 400 ml horké vody
  • 5 hřebíčků
  • 2 tyčinky skořice
  • 1 citron
  • 2 lžičky cukru (volitelně)
  • máslo (volitelně)

Postup:

  1. Do hrnce nasypeme cukr a hřebíček. Přidáme skořici a zalijeme horkou vodou.
  2. Směs přivedeme k varu a necháme krátce povařit, aby se uvolnila chuť koření.
  3. Odstavíme z ohně a vlijeme rum. Promícháme a dle chuti dosladíme.
  4. Grog nalijeme do hrníčků a ozdobíme plátkem citronu. Pro extra hřejivý efekt lze do každého hrníčku přidat lžičku másla.

Místo tmavého rumu lze použít bílý rum, slivovici, whisky nebo jinou lihovinu dle chuti. Pro bohatší chuť je možné do grogu přidat pomerančovou kůru, badyán, kardamom nebo jiné koření. Grog lze podávat i studený. V tomto případě jej stačí smíchat s ledem a sodou.

Při přípravě grogu a volbě koření je důležité zvážit i případné alergie a intolerance těch, kterým bude grog servírován.

Grog lze připravit i do termosky na výlety do přírody.

Jak uvařit grog – domácí grog

Jak uvařit grog? Domácí grog není náročný na přípravu, a skýtá spoustu příležitostí pro přizpůsobení. V chladných dnech není nic lepšího než se zahřát šálkem lahodného grogu. Jeho příprava je snadná a zvládne ji každý.

Ingredience:

  • 400 ml vody
  • 200 ml bílého rumu
  • 2 lžičky bílého cukru
  • 5 hřebíčků
  • 1 lžička perníkového koření
  • 1 plátek citronu

Postup:

  1. Do hrnce nasypeme cukr, hřebíček a perníkové koření. Zalijeme vodou a přivedeme k varu.
  2. Směs necháme 5 minut povařit, aby se uvolnila chuť koření.
  3. Odstavíme z ohně a vlijeme rum. Dobře promícháme a dle chuti dosladíme.
  4. Grog nalijeme do hrníčků a ozdobíme plátkem citronu.

Grog by se měl připravovat vždy čerstvý. Lze si druhý den připravený grog ohřát, nejlépe však chutná z čerstvého čaje a dalších ingrediencí.

Námořnický grog

Námořnický grog skvěle oživí domácí párty s námořnickou či pirátskou tematikou, a přinese exotický nádech Karibiku i do tuzemských končin. Jak udělat námořnický grog?

Ingredience:

  • 400 ml horké vody
  • 200 ml bílého karibského rumu
  • 3 lžičky třtinového cukru
  • 5 hřebíčků
  • 1 lžička badyánu
  • 1 plátek limetky

Postup:

  1. Do hrnce nasypeme třtinový cukr, hřebíček a badyán. Zalijeme horkou vodou a přivedeme k varu.
  2. Směs necháme 5 minut povařit, aby se uvolnila chuť koření.
  3. Odstavíme z ohně a vlijeme rum. Dobře promícháme a dle chuti dosladíme.
  4. Grog nalijeme do hrníčků a ozdobíme plátkem limetky.

Místo bílého karibského rumu je možné použít tmavý rum, slivovici, whisky nebo jinou lihovinu dle chuti. Množství třtinového cukru lze upravit dle chuti.

Námořnický grog je možné stylově servírovat do plecháčků, termohrnků nebo jiného typu hrnku, použít se však dají také sklenice na grog. Jak by měla vypadat ideální sklenice na grog?

Sklenice na grog

Sklenice na grog hraje důležitou roli v zážitku z popíjení tohoto lahodného a hřejivého nápoje. Zatímco hrnek dobře poslouží, sklenice dodává grogu punc elegance a umožňuje plně ocenit jeho barvu a aroma.

Ideální sklenice na grog je vyrobena z průhledného skla, aby se plně ukázala bohatá zlatavá barva grogu s hřejivými odlesky. Obvykle má objem okolo 250 – 300 ml, což je ideální porce pro vychutnání si nápoje bez zbytečného přehřívání. Tvar sklenice může být buď kuželovitý, nebo válcovitý, s mírně zúženým hrdlem, které pomáhá udržet aroma nápoje.

Průhledná sklenice umožňuje pozorovat hru světla v tekutině a sledovat, jak se v ní vznášejí kousky koření a citrusové plody. To umocňuje estetický dojem a dělá z popíjení grogu příjemný rituál. Navíc umožňuje lépe vnímat vůni grogu, která je nedílnou součástí jeho chuti.

Při výběru sklenice na grog je možné se řídit svými preferencemi a stylem. Existují sklenice s jednoduchým designem, zdobené gravírováním, barevnými ornamenty, nebo s masivním dnem pro rustikální vzhled. Důležité je, aby se sklenice líbila a příjemně se z ní pilo.

Používání průhledných sklenic na grog tak není jen otázkou estetiky, nýbrž i vnímání chuti a aroma. Proč si nedopřát tento hřejivý nápoj v elegantní sklenici a vychutnat si jej všemi smysly.

Grog z griotky

Doma si lze připravit také grog z griotky. Grog z griotky je skvělým řešením, pokud se zrovna doma nenachází rum, případně rum jednoduše nechutná. Jak připravit grog z griotky?

Grog z griotky je lahodný a hřejivý nápoj, ideální pro chladnější odpoledne či večery. Jeho sladká a ovocná chuť s tóny třešní zahřeje na těle i na duši.

Ingredience:

  • 200 ml horké vody
  • 40 ml griotky
  • 2 lžičky cukru (volitelně)
  • 1 hřebíček
  • 1 tyčinka skořice
  • 1 plátek citronu

Postup:

  1. Do hrnce nasypeme cukr (pokud ho používáme), hřebíček a skořici. Zalijeme horkou vodou a přivedeme k varu.
  2. Směs necháme krátce povařit, aby se uvolnila chuť koření.
  3. Odstavíme z ohně a vlijeme griotku. Dobře promícháme a dle chuti dosladíme.
  4. Grog nalijeme do hrníčků a ozdobíme plátkem citronu.

Místo griotky lze použít jinou třešňovou lihovinu, například kirsch. Pro bohatší chuť je možné do grogu přidat pomerančovou kůru, badyán, kardamom nebo jiné koření.

Grog z griotky je skvělou a nápaditou variací na tradiční grog z rumu. Ve všech případech je možné libovolně a podle fantazie kouzlit s ingrediencemi, a to jak s jejich množstvím, tak i s jejich složením. Kdo nemá chuť na grog, může vyzkoušet vaječný koňak.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang