Ginko Biloba – všestranný pomocník

Víte, že přípravky s extrakty z jinanu dvoulaločného (Gingko biloba) patří k nejprodávanějším rostlinným doplňkům stravy na světě? Jinan dvoulaločný si své zasloužilé místo v lékařství hájí již tisíce let a mohlo by se zdát, že nás nemůže už ničím překvapit.

Ať už patříte mezi zastánce doplňků stravy nebo kritiky tohoto způsobu posilování zdraví, možná jste zaznamenali, že si ve vašem okolí někdo stěžuje na studené ruce a nohy, horší paměť nebo únavnost.

Často se doporučuje na řešení výše zmíněných problémů výtažky ze stromu Ginko Biloba (jinan dvoulaločný), jsou tyto dopňky stravy opravdu účinné?

Kořeny síly Ginko Biloba

Historie Ginko Biloba je mnohem starší než farmaceutické laboratoře. Současné stromy patří do rodiny, která obývá naši planetu již miliony let. Čínské lékařství využívá jinan dvoulaločný po několik tisíciletí. Není tedy překvapující, že se o něj začala zajímat i moderní medicína.

Ginko Biloba se dostal do popředí zájmu vědců pro možné pozitivní ovlivnění nemocí jako jsou Alzheimerova demence, roztroušená skleróza, vysoký krevní tlak, poruchy erekce a oběhu krve, závratě, ušní šelesty nebo poruchy zraku způsobené stárnutím. Kritický pohled byl na místě, protože pozorované účinky se u různých chorob a pacientů lišily.

V současné době je horkým tématem vliv Ginko Biloba na duševní výkonnost mladých i starých lidí, tzv. kognitivní funkce mozku, tedy paměť, schopnost učení, soustředěnost a bdělost.

Jak působí Ginko Biloba ?

Účinné substance v listech jinanu představují flavonoidy, terpenoidy, ginkgolidy a bilobadin. Flavonoidy a terpenoidy – obsažené také např. v citrusech, eukalyptu, čaji – jsou ceněné pro své vlivy na imunitní systém.

Substancemi jedinečnými pro Ginko Biloba jsou právě gingkolidy a bilobadin zasahující do mnoha procesů probíhajících v organismu, např. ovlivňují produkci látky acetylcholinu, který se významně podílí právě na kognitivních funkcích mozku.

Ginko Biloba je vyhledáván především pro svůj účinek na rozšiřování tepen (vasodilatace). Dále podporuje napětí žilní stěny, zlepšuje průtokové vlastnosti krve, snižuje shlukování krevních destiček a jako antioxidant vychytává volné radikály.

Těmito mechanismy působí na “studené ruce a nohy” (nedostatečné prokrvení končetin), ušní šelesty, závratě, křečové žíly a další stavy způsobené poruchami prokrvení.

Jak rychlý účinek by měl kupující od Ginko biloba očekávat ? Bleskové vyřešení problému nebo postupné zlepšování ? Druhá alternativa je správně. Účinnost Ginko biloba byla zaznamenána při jeho dlouhodobém a pravidelném používání.

Paměť a myšlení

Ginkgo je často označováno za „bylinu na mozek“. Některé studie ukazují, že skutečně pomáhá zlepšovat paměť u lidí s demencí. Není tak jasné, zda ginkgo pomáhá paměti u zdravých lidí, kteří mají normální, s věkem související ztrátu paměti.

Některé studie zjistily mírný přínos, zatímco jiné studie nezjistily žádný účinek.

Některé studie zjistily, že ginkgo pomáhá zlepšovat paměť a myšlení u mladých lidí a lidí středního věku, kteří jsou zdraví. A předběžné studie naznačují, že by mohl být užitečný při léčbě poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Zdá se, že nejúčinnější dávka je 240 mg denně. Ginkgo se často přidává do výživových tyčinek, nealkoholických nápojů a ovocných koktejlů na podporu paměti a zvýšení duševní výkonnosti, i když tak malé množství pravděpodobně nepomáhá.

Demence a Alzheimerova choroba

Ginkgo se v Evropě hojně používá k léčbě demence. Zpočátku si lékaři mysleli, že pomáhá, protože zlepšuje průtok krve mozkem.

Nyní výzkum naznačuje, že může chránit nervové buňky, které jsou poškozeny při Alzheimerově chorobě. Několik studií ukazuje, že ginkgo má pozitivní vliv na paměť a myšlení u lidí s Alzheimerovou chorobou nebo vaskulární demencí.

Studie naznačují, že ginkgo může pomáhat lidem s Alzheimerovou chorobou:

  • zlepšit myšlení, učení a paměť (kognitivní funkce).
  • snadněji vykonávat každodenní činnosti
  • zlepšit sociální chování
  • mají méně pocitů deprese

Několik studií zjistilo, že ginkgo může působit stejně dobře jako některé léky na Alzheimerovu chorobu na oddálení příznaků demence. Nebyl testován ve srovnání se všemi léky předepisovanými k léčbě Alzheimerovy choroby.

V roce 2008 dobře navržená studie s více než 3 000 staršími lidmi zjistila, že ginkgo není v prevenci demence nebo Alzheimerovy choroby lepší než placebo.

Co přineslo vědecké zkoumání

Úspěch doplňků stravy nebo léků je ve studiích měřen podrobnými testy. Také Ginko Biloba prošel těmito výpočty, které si kladly za úkol statisticky určit jeho účinnost. Výsledky se pohybovaly na hranici mezi neúčinností a účinností.

Řeč čísel je nemilosrdná, avšak komplexní procesy probíhající v lidském organismu nelze vždy vměstnat a přesně vyjádřit matematickým jazykem.

Přípravky obsahující Ginko Biloba patří nejen mezi doplňky stravy, ale jsou také předepisovány jako tzv. psychoanaleptika, pro pacienty s poruchou duševní výkonnosti, nedostatečným prokrvením mozku, končetin, ucha a oka (vedoucí k poruchám sluchu a zraku).

Užívání Ginko biloba je bezpečné. Ve vyjímečných případech se mohou objevit bolesti břicha, zácpa či alergická vyrážka. Pozor je třeba dávat na změněnou shlukovací schopnost krevních destiček.

Lékař musí být informován, že pacient užívá Ginko biloba, ať dlouhodobě nebo krátkodobě, a to zvláště pokud současně dostává léky snižující srážení krve nebo se chystá podstoupit operaci.

Dávkování

Ginkgo se nejčastěji užívá u dospělých v dávkách 60-240 mg ústy denně po dobu až 6 měsíců. Dávkování se může lišit v závislosti na konkrétním použitém přípravku.

Produkty, které byly nejvíce studovány, jsou často standardizovány tak, aby obsahovaly výtažky z listů ginkga. Poraďte se s poskytovatelem zdravotní péče, abyste zjistili, jaká dávka by mohla být pro konkrétní stav nejvhodnější.

Mějte na paměti, že u výrobků z ginkga jsou běžné problémy s kvalitou. Méně kvalitní výrobci mohou místo ginkga používat levnější složky, jako je rutin a kvercetin.

Obě tyto chemické látky se přirozeně vyskytují v ginkgu, takže jejich přidání do výrobků z ginkga může způsobit, že výrobky budou při některých testech vypadat jako ginkgo. Tyto výrobky by však neměly stejné účinky jako ginkgo.

Některé doplňky stravy mohou způsobovat problémy s játry, na to by měl pomáhat golden tree liver complex, ale je důležité se vždy podívat na recenze před nákupem a užitím.

Bezpečnost a vedlejší účinky

Při perorálním užívání v mírném množství se ginkgo zdá být bezpečné pro většinu zdravých dospělých.

Ginkgo může způsobit:

  • bolesti hlavy
  • závratě
  • bušení srdce
  • žaludeční nevolnost
  • zácpa
  • alergické kožní reakce

Nejezte syrová nebo pražená semena ginkga, která mohou být jedovatá.

Pokud trpíte epilepsií nebo máte sklon k záchvatům, ginkgu se vyhněte. Velké množství ginkgotoxinu může způsobit záchvaty. Ginkgotoxin se nachází v semenech ginkga a v menší míře v listech ginkga.

Pokud jste starší, máte poruchu krvácivosti nebo jste těhotná, ginkgo neužívejte. Doplněk stravy by mohl zvýšit riziko krvácení. Pokud se chystáte na operaci, přestaňte ginkgo užívat dva týdny před ní.

Ginkgo by mohlo narušit léčbu cukrovky. Pokud užíváte ginkgo a máte cukrovku, pečlivě sledujte hladinu cukru v krvi.

Některé výzkumy ukázaly, že hlodavci, kterým byl ginkgo podáván, měli zvýšené riziko vzniku rakoviny jater a štítné žlázy.

Čeho se při užívání Ginkgo Biloba vyvarovat?

Vyvarujte se užívání Ginkgo Biloby společně s jinými bylinnými doplňky, které mohou rovněž ovlivňovat srážlivost krve. Patří sem andělika lékařská (dong quai), paprika, hřebíček, danshen, česnek, zázvor, ginkgo biloba, kaštan koňský, panax ginseng, topolovka, červený jetel, kurkuma a vrba.

Vyhněte se užívání Ginkgo Biloba společně s jinými bylinnými/zdravotními doplňky, které mohou zvýšit riziko záchvatů. Patří sem EDTA, kyselina listová, GBL (gama butyrolakton), GHB (gama hydroxybutyrát), glutamin, yzopový olej, jalovec, L-karnitin (levokarnitin), melatonin, rozmarýn, šalvěj, pelyněk a další.

A na čí stranu se přikloníte Vy ?

Jinan dvoulaločný má dlouhou historii sahající od tradičního čínského lékařství po moderní medicínu. Jeho antioxidační účinky a vliv na cévy ocení starší i mladší generace.

Vždy je vhodné poradit se s lékárníkem nebo lékařem o správném dávkování, které je hlavním předpokladem k bezpečnému a účinnému užívání. G.biloba má své zastánce a odpůrce.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang