Amoniak sulfitový karamel (E150d) je nejpoužívanější umělé barvivo v potravinách. Dodává jim hnědou až černou barvu a lze jej nalézt v mnoha běžných potravinách a nápojích, jako jsou cola, čokoláda, džemy, bonbóny nebo pivo. Je barvivo E150d škodlivé? Jaké má vlastnosti a účinky?
Amoniak sulfitový karamel je umělé barvivo, které se používá k dodání potravinám hnědé až černé barvy. Jedná se o nejpoužívanější umělé barvivo v potravinách, které se podobně jako třeba kyselina karmínová nachází v mnoha běžných produktech:
- cola
- čokoláda
- džemy
- bonbóny
- pivo
Barvivo E150d se vyrábí tepelným zpracováním cukrů za přítomnosti amoniaku a siřičitanů.
Co jsou to přídatné látky?
Přídatné látky v potravinách a nápojích jsou látky, které se přidávají do potravin nebo nápojů jiných než přírodních, aby zlepšily jejich vlastnosti nebo vzhled. Mezi přídatné látky patří například barviva, konzervanty, emulgátory, antioxidanty, zahušťovadla, sladidla, aromata a další.
Přídatné látky jsou rozděleny do několika skupin podle toho, k čemu slouží.
- Barviva dodávají potravinám nebo nápojům požadovanou barvu.
- Konzervanty prodlužují trvanlivost potravin nebo nápojů tím, že zabraňují růstu mikroorganismů.
- Emulgátory zajišťují, aby se potraviny nebo nápoje skládající se z více fází, například oleje a vody, dobře míchaly.
- Antioxidanty zabraňují zkáze potravin nebo nápojů tím, že zabraňují oxidaci.
- Zahušťovadla dodávají potravinám nebo nápojům požadovanou konzistenci.
- Sladidla dodávají potravinám nebo nápojům sladkou chuť.
- Aromatizační látky dodávají potravinám nebo nápojům požadovanou chuť a vůni.
Přídatné látky jsou v mnoha zemích regulovány zákony. V České republice jsou přídatné látky označeny kódem E a číslem. Kód E označuje skupinu, ke které přídatná látka patří, a číslo označuje konkrétní přídatnou látku.
Přídatné látky mohou být přírodní nebo syntetické. Přírodní přídatné látky se získávají z přírodních zdrojů, například z rostlin, živočichů nebo minerálů. Syntetické přídatné látky se vyrábí chemickými procesy.
Přídatné látky jsou obecně považovány za bezpečné, pokud se používají v doporučených dávkách. Některé přídatné látky však mohou u některých lidí způsobovat nežádoucí účinky, například alergické reakce.
Při výběru potravin je důležité číst etikety a informovat se o tom, jaké přídatné látky potraviny obsahují. Pokud máte obavy o bezpečnost přídatných látek, můžete si vybírat potraviny, které žádné přídatné látky neobsahují.
E150d se podobně jako E250, E904 nebo E422 řadí mezi takzvané přídatné látky, lidově označované jako „éčka“.
Co je to E150d?
O takzvaných „éčkách“ v potravinách se neustále objevují nejrůznější informace a zprávy. Je zcela pochopitelné, že lidé chtějí o těchto přídatných látkách vědět co možná nejvíce. Jedním z nejpoužívanějších „éček“ je E150d. Co se skrývá za tímto označením?
E150d je umělé barvivo, které se používá k dodání potravinám hnědé až černé barvy. Je to nejpoužívanější umělé barvivo v potravinách a nápojích, které se nachází v mnoha běžných produktech, jako jsou cola, čokoláda, džemy, bonbóny nebo pivo.
E150d se vyrábí tepelným zpracováním cukrů za přítomnosti amoniaku a siřičitanů. Při výrobě dochází k chemickým reakcím, při kterých se cukry rozkládají a přeměňují na sloučeniny s barvicím a aromatickým efektem. Barva E150d závisí na teplotě, při které se vyrábí, a na druhu cukrů, které se používají.
Světová zdravotnická organizace (WHO) hodnotila bezpečnost E150d a dospěla k závěru, že je pro zdraví bezpečný, pokud se používá v doporučených dávkách. Doporučená denní dávka (ADI) E150d je 0 až 200 mg na 1 kg tělesné váhy.
V některých studiích se však objevily obavy o to, že by E150d mohlo být karcinogenní. Tyto studie však byly kontroverzní a nebyly jednoznačně potvrzeny. Z toho vyplývá, že E150d může být bezpečnou potravinářskou přísadou, pokud se používá v doporučených dávkách.
E150d – amoniak sulfitový karamel
Amoniak sulfitový karamel, který rovněž nese označení E150d, se řadí mezi umělá potravinová barviva. Jak název napovídá, tato látka vzniká prostřednictvím tepelného zpracování cukrů. Patří mezi běžně používaná aditiva do sladkých i slaných potravin i nápojů.
Amoniak sulfitový karamel se používá k barvení širokého spektra potravin a nápojů. Mezi ně patří:
- Cola
- Čokoláda
- Džemy
- Bonbóny
- Sirupy
- Cukrovinky
- Sójová omáčka
- Pivo
- Červené víno
- Rum
- Brandy
- Whisky
- Pekařské výrobky
- Celozrnné pečivo
- Sušenky
- Instantní polévky
Amoniak sulfitový karamel může způsobit alergické reakce u lidí s alergií na amoniak nebo siřičitany.
E150d škodlivost
Jakou vykazuje E150d škodlivost? Při výrobě amoniak sulfitového karamelu může docházet k tvorbě polycyklických aromatických uhlovodíků (PAH), které mohou být karcinogenní. Světová zdravotnická organizace však na základě rozsáhlých studií na zvířatech nedokázala prokázat, že by amoniak sulfitový karamel byl karcinogenní pro člověka.
Při testování amoniaku sulfitového karamelu na lidech se projevovala jemná až řídká stolice a zvýšená střevní činnost. Organizace CSPI (Cennter for Science in the Public Interest) v roce 2011 zveřejnila výsledky jejich zkoumání, kdy byly nalezeny zvýšené úrovně látky 4-methyldimazol.
Tato látka je údajně potenciální karcinogen v případě, že je smíšena s amoniakem. FDA (Food and Drugs Administration) i EFSA (European Food and Safety Administration) však tato prohlášení nepřijímají a i nadále považují karamely za bezpečnou přísadu při použití v potravinách a nápojích.
Amoniak sulfitový karamel
Amoniak sulfitový karamel (E150d) je umělé barvivo, které se používá k dodání potravinám hnědé až černé barvy. Vyrábí se tepelným zpracováním cukrů za přítomnosti amoniaku a siřičitanů. Jedná se o nejpoužívanější umělé barvivo v potravinách, které se nachází v mnoha běžných produktech od cukrovinek přes sladké nápoje až po některé druhy uzenin.
Amoniak sulfitový karamel je schválen pro použití v potravinách v Evropské unii, Spojených státech a dalších zemích. Doporučená denní dávka (ADI) amoniak sulfitového karamelu je 0 až 200 mg na 1 kg tělesné váhy.
E150d – výroba
Karamelové barvivo se vyrábí zahříváním sacharidů, a to buď samotných, nebo v přítomnosti kyselin, zásad a nebo solí. Karamelové barvivo se vyrábí z komerčně dostupných výživných sladidel sestávajících z fruktózy, dextrózy (glukózy), invertního cukru, sacharózy, sladového sirupu, melasy, škrobových hydrolyzátů a jejich frakcí.
Kyseliny, které lze při výrobě E150d použít, jsou kyselina sírová, sírová, fosforečná, octová a citronová; zásady jsou hydroxidy amonné, sodné, draselné a vápenaté; a soli jsou uhličitan amonný, sodný a draselný, hydrogenuhličitan, fosforečnan (včetně mono- a dibazického), síran a disiřičitan. Jako pomocné látky při výrobě mohou být použity protipěnivé látky, jako jsou polyglycerolové estery mastných kyselin.
Při výrobě karamelového barviva se cukry zahřívají za teploty 140 až 240 °C v přítomnosti kyselin, zásad nebo solí. Během zahřívání dochází k chemickým reakcím, při kterých se cukry rozkládají a přeměňují na sloučeniny s barvicím a aromatickým efektem. Barva karamelového barviva závisí na teplotě, při které se vyrábí, a na druhu cukrů, které se používají.
Barvivo E150d – strašák, nebo užitečný pomocník?
O barvivu E150d se občas objevují obavy o jeho bezpečnost. Některé studie naznačují, že by mohlo být karcinogenní, leč tyto studie jsou spíše mírně kontroverzní a nebyly jednoznačně potvrzeny. Je nicméně známo, že nadměrná konzumace některých přídatných látek může negativně ovlivnit projevy ADHD, kožní obtíže včetně lupénky, nebo mít negativní vliv na lidskou imunitu.
Světová zdravotnická organizace (WHO) hodnotila bezpečnost amoniak sulfitového karamelu a dospěla k závěru, že je pro zdraví bezpečný, pokud se používá v doporučených dávkách. Doporučená denní dávka (ADI) amoniak sulfitového karamelu je 0 až 200 mg na 1 kg tělesné váhy.
Z toho vyplývá, že barvivo E150d může být užitečným pomocníkem potravinářského průmyslu. Umožňuje přirozeným potravinám dodat požadovanou barvu a zároveň je bezpečné pro lidskou spotřebu.
I bezpečné potravinářské přísady, respektive potraviny, ve kterých jsou obsažené, je třeba konzumovat s mírou. Pokud se člověk chce vyhnout barvivu E150d, je možné si vybírat potraviny, které jej neobsahují.
Amoniak sulfitový karamel je nejpoužívanější umělé barvivo v potravinách. I přes obavy o jeho bezpečnost je stále považován za bezpečnou přísadu, která nepředstavuje pro člověka významné zdravotní riziko.