Diagnóza: chronický únavový syndrom

Trvalá únava, horečka, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti halvy a kloubů a další příznaky definují chronický únavový syndrom, který postihuje nervovou soustavu člověka. Co je chronický únavový syndrom a jak se s ním vypořádat?

Základní charakteristiky

Chronický únavový syndrom, též i CFS (chronic fatigue syndrome) je vlastně onemocnění nervové soustavy, alespoň jej takto definuje mezinárodní klasifikace nemocí. Nachází se v kategorii jiné poruchy nervové soustavy a nazývá se povirový syndrom únavy.

Obvykle se pak nad diagnostikou tohoto syndromu uvažuje v kontextu medicíny, a proto by mělo být stanovení diagnózy prováděno výhradně zkušenou a kompetentní osobou.

Mezi klíčové příznaky patří trvalá únava, středně vysoká horečka, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy, svalů, kloubů, deprese nebo i narušení paměti. Únava může být příznakem zánětu středního ucha, spolu s dalšími projevy, jako je bolest ucha a tlak v uchu. Další článek se zabývá tím, jak poznat zánět středního ucha, kdy na pohotovost a jak probíhá léčba.

Pro diagnostiku se předpokládá, že tyto příznaky jsou přítomny alespoň šest měsíců. Předpokládá se, že syndrom vzniká na základě nakažení virem, avšak původ a rozvoj nemoci není plně znám.

Chronická únava může být velmi nepříjemná

Současně se také spekuluje, že enormní stres by mohl být jeden ze spouštěčů tohoto onemocnění. Postihuje jak ženy tak i muže a to zhruba v podobné míře.

Výskyt tohoto onemocnění postihující celý nervový systém je relativně nízký. Statisticky postihuje populaci zhruba mezi necelým jedním procentem až čtyřmi procenty.

Mezi lety 1999 – 2007 zaznamenaly Spojené státy 20 úmrtí, kdy příčinou smrti byl diagnostikován chronický únavový syndrom. Jednalo se o 20 lidí v poměru 5 mužů, 15 žen, kdy se většina nacházela mezi 45 – 64 lety.

Zároveň neexistuje jednoznačné diagnostické vodítko, které by lékařům pomohlo v diagnostice této nemoci, je tedy nutné pacienta testovat dlouhodobě a různými metodami. Následná léčba je zaměřená především na zmírnění příznaků, úlevu a odpočinek organismu.

Vznik a rozvoj onemocnění

Mezi možné příčiny onemocnění se zvažují různé infekce, které útočí na imunitní systém. Několik slibných studií zkoumalo možný vznik a rozvoj nemoci, ale nezjistila se přesná příčina.

Některé případy ukazují, že by mohla mít spojení například s bakterií Chlamydia pneumoniae (jež způsobuje například zápal plic). Někteří pacienti, u nichž lékaři předpokládají tuto příčinu, vykazují zlepšení po léčbě antibiotiky, které zabíjí C. pneumoniae.

Bohužel ne vždy antibiotika zabírají a tak nelze hovořit o jednoznačné léčbě. Jedním z dalších možných kandidátů je Epstein-Barr virus (EBV), který mimo jiné způsobuje infekční mononukleózu.

Mezi klíčové příznaky patří trvalá únava, středně vysoká horečka, zvětšené lymfatické uzliny, bolesti hlavy, svalů, kloubů, deprese nebo i narušení paměti.

Terapie

Právě protože příliš neznáme původ onemocnění, nelze jednoznačně zacílit léčbu. Tak se léčí alespoň její projevy. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že onemocnění je virové, užívají se adekvátní léčiva – protizánětlivé léky.

Zároveň se experimentuje s různými druhy antialergik, vitamínů apod. Z hlediska psychiky nemocného, který často s takovými příznaky propadá depresi, se užívají i antidepresiva.

Doprovodná je i psychoterapeutická léčba, přičemž jako nejúčinější se nyní jeví kognitivně behaviorální terapie. Mezi další metody se doporučují veškeré sportovní a pohybové aktivity

Je to opravdu chronická únava?

CFS má mnoho různých projevů, proto se dá snadno zaměnit za jiný druh onemocnění. Velmi často se zaměňuje například za neurastenii pro její příznaky. Označuje se jako duševní slabost ve smyslu podrážděnosti, únavy, nespavostí apod.

V jeden čas se dokonce uvažovalo o totožnosti diagnóz neurastenie a CFS. Mezi další podobnou diagnózu bychom mohli zařadit depresi, kterou mimo jiné nemocní s CFS mívají a proto je složité odlišit, zda jde o depresi nebo CFS s depresí, neboť se příznaky pochopitelně překrývají.

Dále se dá zaměnit i za různá nádorová onemocnění, infekce či některé závislosti.

Nemocní se musí naučit s onemocněním vypořádat, musí s ním umět žít. Je velmi vyčerpávající a skličující čekat na spotánní uzdravení. Proto velmi pomáhá doporučená medikace lékaře a doprovodná psychoterapie jako prevence před depresí.

Nedílnou součástí pak nastává denní režim a aktivizování nemocného, aby si udržel svou kondici co nejdéle. Lékaři přistupují v těchto případech individuálně, snaží se co nejvíce zmírnit příznaky pacienta a poskytnout mu co nejlepší podmínky k životu.

Život s chronickou únavou

Chronická únava může být vysilující stav, který může narušit každodenní život. Běžně se definuje jako únava, která trvá déle než šest měsíců a často ji provázejí další příznaky, jako jsou bolesti svalů, kloubů a hlavy.

Chronická únava může mít různé příčiny, od zdravotních potíží až po volbu životního stylu. Naštěstí je k dispozici řada léčebných postupů, které pomáhají zvládat její příznaky.

Může být způsobena řadou zdravotních potíží, včetně anémie, poruch štítné žlázy, spánkové apnoe, deprese a cukrovky.

V některých případech může být chronická únava způsobena také volbou životního stylu, jako je špatná strava, nedostatek pohybu a nadměrný stres. Je důležité poradit se s lékařem, pro získání přesné diagnózy a plánu léčby.

Chronickou únavu je potřeba řešit

Nejlepším způsobem, jak zvládnout chronickou únavu, je změna životního stylu. Důležitými kroky při zvládání únavy jsou vyvážená strava, pravidelné cvičení a dostatek odpočinku.

V některých případech mohou být na pomoc při zvládání únavy předepsány léky. Stimulační látky, jako je kofein a amfetaminy, mohou pomoci dočasně snížit pocit vyčerpání, ale měly by být užívány s opatrností, protože mohou mít závažné vedlejší účinky.

Antidepresiva mohou být předepsána také v případě deprese a úzkosti, které mohou být spojeny s chronickou únavou.

Kromě změny životního stylu a léků existují i další alternativní způsoby léčby, které mohou být při zvládání chronické únavy užitečné.

Chronická únava může být velmi obtížně zvládnutelným stavem, ale se správným léčebným plánem je možné příznaky zmírnit a vrátit se do lepšího stavu.

Je důležité poradit se s lékařem o nejvhodnějším léčebném plánu a také o případných změnách životního stylu, které by mohly pomoci. Správnou kombinací léčby a změn životního stylu je možné únavu začít lépe zvládat.

Běžná úvava

Únava je v dnešní společnosti až příliš častý pocit, který zažívá mnoho lidí v každodenním životě. Zná ho jistě každý a rozhodně to není něco příjemného.

Ať už se jedná o dlouhou pracovní dobu, nekonzistentní spánkový režim nebo prostě jen nedostatečný odpočinek, pocit únavy může ztěžovat soustředění a produktivitu. Naštěstí existuje několik věcí, které mohou pomoci bojovat s únavou a vrátit se k pocitu energie a čilosti.

Prvním krokem k překonání únavy je změna životního stylu, která podpoří lepší spánkové návyky. To znamená nastavit si pravidelný čas spánku a vstávání, vyhýbat se před spaním obrazovkám a během dne cvičit.

Důležité je také vyhnout se nadměrnému pití kofeinu, alkoholu nebo jiných stimulantů, které mohou narušovat spánek.

Dalším způsobem, jak bojovat s únavou, je zajistit si dostatek odpočinku. Pokud se člověk trvale cítí unavený, je možná na čase prodloužit dobu spánku.

S únavou se někdy těžko bojuje

Kromě změny životního stylu a spánku je důležité jíst zdravá a výživná jídla po celý den. Vyvážená strava může pomoci dodat energii potřebnou k udržení bdělosti a soustředění.

Konzumace jídel s vysokým obsahem bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků může také pomoci zabránit polodenním kolapsům, které mohou ztížit udržení produktivity.

V neposlední řadě je důležité dbát na pravidelné přestávky během dne. Nejlepší je si na pár minut odskočit od stolu a dát si šálek čaje, případně slabé kávy v útulné kavárně v Praze, nebo se projít kolem bloku, osvěžit svou mysl i tělo a získat tak energii, která je potřeba k zvládnutí dne.

Únava může být obtížně překonatelný pocit, ale správnou změnou životního stylu můžete pomoci zvládat hladinu energie a zůstat produktivní po celý den. Únava se nevyhýbá ani těhotným zěnám, které zažívají těhotenskou únavu.

Jak se zbavit běžné únavy

Když je den u konce a člověk má před sebou ještě další úkoly, může být těžké udržet si soustředění a motivaci. Pocit únavy je běžný a je těžké ho překonat. Nemusí to však být tak těžké. Existuje několik tipů, jak nebýt unavený a zůstat plný energie po celý den.

  1. Dobře se vyspat je základ. Tohle se může zdát jako samozřejmost, ale je to pravda. Je nutné dbát na to, aby se člověk každou noc dostatečně vyspal a zajistil si ke spánku příjemné prostředí. Ideální je vyhnout se kofeinu nebo konzumaci sladkého občerstvení příliš pozdě večer, protože to může narušit spánek.
  2. Zdravá strava také výrazně pomůže. Pomáhá totiž udržet hladinu energie. Nejlepší je začít den zdravou snídaní a během dne jíst hodně ovoce a zeleniny. Naopak je ideální vyhnout se zpracovaným a sladkým potravinám, protože ty mohou způsobit výraznou únavu.
  3. Pravidelné cvičení. Cvičení je skvělý způsob, jak rozproudit krev a rozhýbat tělo. Pomáhá uvolňovat endorfiny, které dodávají pocit energie. I když člověk nemá čas na plnohodnotné cvičení, je dobré dát si alespoň to lehké lehké. Například dvacetiminutový běh nebo procházka po okolí.
  4. Dát si pauzu. Přestávky jsou pro udržení energie nezbytné. Když je čas na přestávku, tělu a mysli se dostává možnost odpočinout si a načerpat nové síly. Pokud je to možné, je nejlepší odejít od stolu a jít na čerstvý vzduch. Klidně i na několik minut.
  5. Dostatek vody. Hydratace je důležitá pro správné fungování lidského těla a mysli. Ideální je dbát na to, aby člověk během dne pili hodně vody, a vyhýbal se sladkým nápojům, protože ty mohou způsobit pokles hladiny energie.

Pomocí těchto tipů je možné zajistit, že únava už nikdy nebude na pořadu dne. Pokud by se ani tak únava nezlepšila, je nutné tento stav konzultovat s odborníkem.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang