Smutná nálada, málo energie, neschopnost prožívat radost, pocit bezcennosti, nechuť k jídlu, snížené sebevědomí, myšlenky na sebevraždu. Kdy se stává obyčejný smutek neobyčejným a je třeba pomýšlet na depresi?
Stres v těhotenství, geny, psychické a fyzické problémy matky mohou ovlivnit vývoj plodu v děloze. Někteří se tak narodí s náchylností k depresi. Přidají se další traumata, která přichystá sám život, a rozvíjí se nemoc.
Kromě deprese se může jedinec setkat i s hraniční poruchou osobnosti, jejíž léčba je daleko složitější.
Deprese
Deprese je závažné onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě. Může být od mírné až po těžkou a může mít vysilující vliv na život. Bohužel se mnoho lidí obrací v boji proti depresi k farmaceutickým řešením, která mohou mít řadu nežádoucích vedlejších účinků. Existují však přirozené způsoby, jak s depresí bojovat a získat zpět kontrolu nad svým životem.
Prvním krokem, jak se deprese zbavit přirozenou cestou, je změna životního stylu. To zahrnuje zdravou a vyváženou stravu, pravidelné cvičení, dostatek spánku a vyhýbání se alkoholu a drogám.
Zdravá strava pomáhá vyživovat mozek a tělo a může také pomoci zlepšit náladu. Cvičení uvolňuje endorfiny, které mohou působit jako přírodní antidepresiva, a pomáhá snižovat hladinu stresu. Důležitý je také dostatek spánku, který pomáhá regulovat náladu a hladinu energie.
Kromě změny životního stylu existuje také řada přírodních prostředků proti depresi. Bylinné doplňky stravy, jako je třezalka tečkovaná a 5-HTP, se ukázaly jako účinné při léčbě deprese. Přínosná může být také akupunktura a masáže, které pomáhají snižovat stres a úzkost. Přínosný je také pobyt v přírodě, který může pomoci snížit stres a poskytnout pocit klidu.
V neposlední řadě je důležité si o depresi s někým promluvit. Rozhovor s přítelem, členem rodiny nebo terapeutem může pomoci poskytnout podporu a porozumění. Je také důležité rozpoznat příznaky deprese a v případě potřeby vyhledat odbornou pomoc.
Deprese může být zdrcující stav, ale se správnými změnami a přírodními prostředky je možné se deprese přirozeně zbavit. Změny životního stylu, používání přírodních prostředků a rozhovor s někým mohou být prospěšné při zvládání deprese a při převzetí kontroly nad svým životem.
Chemie hýbající mozkem
Mozkové buňky spolu komunikují přes chemické látky neboli přenašeče. Zdravá množství každého přenašeče a jejich spolupráce s buňkami jsou podstatou funkcí mozku.
Narušení této domácí pohody se projeví jako nemoc. Mozek je šéfem těla, a proto dokáže ovlivnit veškeré jeho pochody od střevních funkcí po myšlení.
Nakonec i povaha člověka, způsob nazírání na problémy a temperament jsou dány nastavením poměrů v mozku. Také proto je každý člověk jedinečný, má svoji vlastní hladinku přenašečů.
Deprese aneb když je málo přenašečů
Povzbuzovací přenašeče, jako jsou serotonin, noradrenalin a dopamin, vedou k udržování aktivity mozku. Protichůdně působí utlumující látky, acetylcholin a glutamát.
Je-li málo povzbuzovačů objevuje se deprese, opakem je mánie. Deprese se může projevovat spojení s mánií – manio-depresivní, což je bipolární choroba. Množství přenašečů v tomto případě střídavě kolísá a stoupá.
Lidé trpící poruchou funkce štítné žlázy mohou mít depresi. V neposlední řadě mohou depresi způsobovat léky jako kortikosteroidy či hormonální antikoncepce.
Projevy a varovné známky
Deprese je jako déšť, u někoho prší hodně, u jiného pouze kape, mezi lijáky může vysvitnout sluníčko, na první pohled je někdy obtížné odlišit depresi od obyčejného smutku.
Smutek bez vážné příčiny, trvající delší dobu, omezující život člověka budí podezření na depresi. Skleslost, únava, poruchy spánku, neschopnost prožívat radost, zpomalené myšlení, pocit ztuhlosti svalů, zácpa, nechutenství, myšlenky na sebevraždu, pocity bezcennosti, malá sebedůvěra, nechutenství.
Tyto potíže omezují výkon v zaměstnání, což dostává depresivního člověka do ještě horší situace. Spolu s nemocným prožívá problémy i jeho rodina.
Léčba deprese
Depresivní poruchy se léčí psychoterapií a léky. V mnohých případech se tyto metody bez sebe neobejdou. Neléčená deprese zhoršuje kvalitu života, zvyšuje riziko vzniku demence a dalších psychických poruch.
Volně prodejné doplňky stravy
Nejznámější volně prodejnou látkou je třezalka tečkovaná. Působí na mírnou depresi, může však reagovat s dalšími léky na vysoký tlak, ředění krve nebo proti bolesti, proto je vhodné ji nepožívat bez rozmluvy s lékařem.
Prodává se také kombinaci s meduňkou a kozlíkem lékařským, které mírně působí proti úzkosti a pomáhají usnout. Bez lékařského receptu lze koupit i šafrán s podobnými účinky jako třezalka.
Antidepresiva na lékařský předpis
Antidepresiva zvyšují množství chybějících přenašečů v mozku. Jejich účinek nastupuje nejdříve za 3 měsíce od začátku užívání. Nejznámější jsou látky zvyšující množství serotoninu, citalopram, fluoxetin, sertralin.
Při jejich užívání se může objevit průjem, nespavost či poruchy libida, které obvykle v prvních měsících ustoupí. Silnějšími preparáty omezující také skleslost a únavu jsou mirtazapin a venlafaxin. Nejnovější látkou upravující funkci “vnitřních hodin” těla je agomelatin. “ Vnitřní hodiny” regulují funkce většiny pochodů v těle. Porušeny bývají při změnách časových pásem, ročních období, což se může projevit mírnou depresí.
Nejnovější látkou upravující funkci “vnitřních hodin” těla je agomelatin. Vnitřní hodiny regulují funkce většiny pochodů v těle. Porušeny bývají při změnách časových pásem, ročních období, což se může projevit mírnou depresí.