Půjčka bez registru a doložení příjmu – nebankovní, dlouhodobá

Půjčky bez registru lákají vidinou rychlého a snadného získání peněz bez zdlouhavého papírování a prověřování úvěrové historie. Nicméně v praxi s sebou nesou i nemalá rizika, která by měl každý před podáním žádosti zvážit.

Půjčky bez prověřování registru a příjmu lze získat pouze u nebankovních společností. V mnoha případech nadělají více škody než užitku, je proto vhodné uvažovat o méně rizikových alternativách.

SHRNUTÍ ČLÁNKU

Půjčku bez registru a doložení příjmu poskytuje pouze nebankovní společnost.

Před schválením půjčky bez registru neprobíhá kontrola bonity klienta v registru dlužníků.

I půjčky bez doložení příjmů podléhají zákonu o spotřebitelském úvěru.

Čím lepší je bonita, tím lepší úrokové sazby a podmínky lze získat.

Půjčka bez poplatků je výjimečná, v drtivé většině případů je nutné uhradit úroky a poplatky spojené s půjčkou.

Zonky nenabízí půjčky bez kontroly registru dlužníků.

Půjčka bez registru by měla být vždy až krajním řešením.

Co je to půjčka bez registru?

Půjčka bez registru, nazývaná také nebankovní půjčka bez registru nebo půjčka bez kontroly registru, je typ úvěru, který neprochází prověřením v registrech dlužníků. To znamená, že nebankovní společnost poskytující půjčku neověřuje úvěrovou historii žadatele v databázích, jako je registr SOLUS nebo Centrální registr dlužníků.

Co je to půjčka bez doložení příjmu?

Půjčka bez doložení příjmu, někdy nazývaná také půjčka bez registru, je typ úvěru, u kterého není nutno předkládat doklady o svém zaměstnání a výši mzdy. To může být užitečné pro osoby, které mají nepravidelný příjem (OSVČ, pracující na dohodu, studenti, důchodci, rodiče na mateřské dovolené), mají záznam v registru dlužníků a především ti, co potřebují peníze rychle.

Důležité je vědět, že i půjčky bez doložení příjmů podléhají zákonu o spotřebitelském úvěru. To znamená, že poskytovatel úvěru má povinnost posoudit klientovu schopnost splácet. I když nemusí doložit výši mzdy, bude muset prokázat jiné příjmy, například z pronájmu, dividendy nebo alimentů. Poskytovatel také bude zkoumat stávající dluhovou zátěž a platební morálku.

Dlouhodobá půjčka bez registru a doložení příjmu

Dlouhodobá půjčka bez registru a doložení příjmu je typ nebankovního úvěru, který má delší splatnost, obvykle v rozmezí několika let (např. 5, 7, 10 let). Na rozdíl od krátkodobých půjček bez registru, které se obvykle splatí do 30 dnů, dlouhodobá půjčka umožňuje rozložit si splácení na delší dobu a tím snížit měsíční splátky.

Výše půjčky se obvykle pohybuje v rozmezí desítek tisíc korun až stovek tisíc korun, přičemž se dá splácet až několik let. „Výhodou“ pro potencionální žadatele je, že půjčka neprochází prověřením v registrech dlužníků, jako je SOLUS nebo Centrální registr dlužníků. Peníze jsou k dispozici ihned na bankovním účtu, obvykle do 24 hodin od schválení žádosti a lze je použít na cokoli dle vlastního uvážení.

Jaký je rozdíl mezi klasickou půjčkou a půjčkou bez registru?

Hlavní rozdíl mezi běžnou půjčkou a půjčkou bez registru spočívá v kontrole bonity.

Půjčku poskytuje banka nebo nebankovní společnost. Před schválením probíhá kontrola bonity klienta, která zahrnuje prověření úvěrové historie, příjmů, výdajů a dalších faktorů. Úrokové sazby a poplatky jsou nižší než u půjček bez registru, podmínky transparentnější a s menšími riziky skrytých poplatků. Splnění závazků z této půjčky má pozitivní vliv na úvěrovou historii klienta.

Půjčku bez registru poskytuje pouze nebankovní společnost a před jejím schválením neprobíhá kontrola bonity klienta v registru dlužníků. Jsou dostupné i pro klienty s negativní úvěrovou historií, kteří se uzavřením této půjčky mohou snadno zadlužit.

Úrokové sazby a poplatky bývají výrazně vyšší než u standardních půjček, podmínky nejasné a s vysokým rizikem skrytých poplatků. Splnění závazků nemá vliv na úvěrovou historii klienta. Půjčky bez registru jsou obvykle vyřízeny rychleji a jejich výše bývá nižší.

Co je to registr dlužníků?

Registr dlužníků slouží jako databáze, která shromažďuje informace o úvěrových závazcích a platební morálce fyzických i právnických osob. Do registru se zapisují informace o poskytnutých úvěrech, hypotékách, kontokorentních a dalších typech úvěrů, včetně informací o splácení a případném nesplácení. Tyto informace pak slouží bankám a nebankovním společnostem k posouzení bonity žadatele o úvěr.

Každého určitě zajímá, jestli je výpis z registru dlužníků zdarma. Registr dlužníků, ani Centrální evidence exekucí zdarma není, avšak poplatek není nikterak vysoký.

Co je to bonita a k čemu slouží?

Bonita, někdy nazývaná také úvěruschopnost, je termín používaný v bankovnictví a financích. Obecně řečeno, bonita ukazuje, jak schopný je klient splácet své dluhy. Zjednodušeně řečeno, jde o to, jestli má žadatel o půjčku dostatek peněz na to, aby ji mohl splácet, a to včetně úroků a poplatků.

Bonita se posuzuje zejména dle žadatelových příjmů, výdajů (jestli bude schopen půjčku splácet), úvěrové historii, zaměstnání, závazků (jestli má nějaké další půjčky nebo úvěry) a úspor.

Čím vyšší je žadatelova bonita, tím lépe. To znamená, že žadatel má větší šanci na získání úvěru a také na lepší úrokové sazby a podmínky půjčky. Naopak, pokud má nízkou bonitu, může být pro něj obtížné získat úvěr, nebo mu banka nabídne méně výhodné podmínky, jako jsou vysoké úrokové sazby a poplatky.

Jak zlepšit svou bonitu?

Mít dobrou bonitu je důležité jak pro získání půjčky, tak pro jiné finanční produkty, jako jsou hypotéky nebo kreditní karty.

  • Platit své účty včas: To zahrnuje nájemné, účty za energie, telefonní účty a všechny ostatní pravidelné platby.
  • Splácet stávající dluhy včas: Čím méně dluhů, tím lépe to bude vypadat pro bonitu.
  • Zvyšovat své příjmy: Pokud je to možné, snažit se zvýšit svůj příjem, ať už hledáním lépe placené práce nebo vedlejším pracovním poměrem.
  • Udržovat si dobrý úvěrový registr: Zkontrolovat si svůj úvěrový registr a ujistit se, že všechny informace jsou správné. Pokud žadatel najde chyby, měl by je okamžitě napravit.
  • Vyhnout se zbytečným půjčkám: Před uzavřením půjčky by se měl každý ujistit, že ji skutečně potřebuje a že ji bude schopen splácet.

Čím lepší je bonita, tím lepší úrokové sazby a podmínky lze získat. Pokud je bonita příliš nízká, neposkytne úvěr ani banka, ani solidní nebankovní společnost.

Půjčka bez registru – rychlá pomoc za cenu vysokých úroků

Nebankovní společnosti, které nabízí půjčky bez registru, nebankovní půjčky 200 000 ihned bez registru a online, půjčky ihned na účet bez 1 kč 24 hodin denně bez registru a další lákavé produkty, obvykle neprověřují úvěrovou historii žadatele v registrech dlužníků. To pro ně znamená vyšší riziko nesplácení, které se promítá do vysokých úrokových sazeb a poplatků.

Často se jedná o RPSN (roční procentní sazba nákladů) v řádu desítek, v extrémních případech i stovek procent. To znamená, že za půjčku 100 000 Kč bez registru můžete ve výsledku zaplatit na úrocích a poplatcích i několik desítek tisíc korun.

  • Půjčka ihned na účet – bez 1 Kč, 24 hodin denně

Půjčka ihned na účet bez 1 Kč, 24 hodin denně, bez registru – jakkoli lákavě tato nabídka zní, ve skutečnosti bohužel neexistuje. Jedná se o marketingový trik nebankovních společností, který má za cíl upoutat pozornost potencionálních klientů a nalákat je k sjednání půjčky.

Co se skrývá za touto „nabídkou“? Půjčka bez poplatků je výjimečná, nabízí ji např. Zaplo pod názvem první půjčka zdarma. Většinou je však nutné uhradit úroky a poplatky spojené s půjčkou. I když inzerce slibuje „bez 1 Kč“, ve skutečnosti se jedná o skryté poplatky, které navýší celkovou cenu půjčky. Někteří klienti si dokonce stěžují na agresivní praktiky vymáhání dluhů ze strany Zaplo.

„Ihned na účet“ neznamená okamžitě. I když schválení a odeslání peněz proběhne rychle, stále to může trvat několik hodin, než se peníze objeví na účtu. Ne všechny nebankovní společnosti nabízí nepřetržitý provoz. Mimo běžnou pracovní dobu se s nimi s největší pravděpodobností nelze spojit.

  • 5 000, 100 000 nebo rovnou půjčka 200 000 Kč? Ihned bez registru – online

Peníze jsou k dispozici ihned na bankovním účtu, obvykle do 24 hodin od schválení žádosti. Půjčka neprochází prověřením v registrech dlužníků, jako je SOLUS nebo Centrální registr dlužníků. To znamená, že i s negativním záznamem v registru je šance na schválení. Žádost o půjčku lze podat online z pohodlí domova, bez nutnosti navštěvovat pobočku společnosti.

Zní to lákavě. Je však důležité si uvědomit, že nebankovní půjčky bez registru s sebou nesou i významná rizika.

Rizika půjček bez registru

Kromě vysokých úroků s sebou půjčky bez registru nesou i další rizika. Podmínky smluv u nebankovních společností bývají složitě formulované a plné skrytých poplatků. Je důležité si smlouvu před podpisem pečlivě přečíst a v případě nejasností se obrátit na nezávislého finančního poradce.

Některé nebankovní společnosti se zaměřují na zneužívání zranitelných osob v tíživé finanční situaci. Nabízí jim snadno dostupné peníze bez ohledu na jejich schopnost splácet, čímž je vhánějí do dluhové pasti. I když se podaří půjčku bez registru řádně splatit, zaúčtování do registru dlužníků s sebou nese negativní záznam, který může v budoucnu zkomplikovat získání úvěru v bance.

Na nepřehlednost podmínek a příliš vysoké poplatky za prodlení si klienti stěžují například u společnosti Rerum Finance.

Zonky půjčka

Zonky nenabízí půjčky bez kontroly registru dlužníků. Na platformě Zonky si klient půjčuje od skutečných investorů, kteří si před schválením jeho žádosti ověřují jeho bonitu, včetně historie splácení v registrech dlužníků. Proč Zonky neposkytuje půjčku bez registru?

Zonky klade důraz na ochranu investic svých uživatelů. Půjčky bez registru s sebou nesou vyšší riziko nesplácení, a proto by pro investory představovaly značné riziko.

Zonky podporuje zodpovědné půjčování. Půjčka by měla být vždy prokalkulovaným krokem a dlužník by si měl být jistý, že ji bude schopen splácet. Půjčky bez registru by mohly vést k zadlužení a dluhovým pastem. Zonky se hlásí k transparentnosti. Všechny informace o půjčním procesu a podmínkách jsou jasně dostupné na platformě.

Na Zonky je možné půjčit si i s doložením příjmu, pokud má žadatel stabilní zaměstnání a dobrou platební morálku – a to i s nižším úrokem. Pokud má žadatel více menších půjček s vysokými úroky, měl by zvážit jejich konsolidaci do jedné s nižším úrokem.

Pokud se žadatel ocitne v tíživé finanční situaci, měl by se obrátit na neziskovou organizaci, která mu pomůže s řešením dluhů a zlepšením finanční situace.

Alternativy k půjčkám bez registru

Před zvážením půjčky bez registru by měl každý vždy zvážit všechny dostupné alternativy:

  • Požádat o pomoc rodinu a přátele: V těžké situaci se lze obrátit na své blízké a požádat je o pomoc. I menší částka od nich může pomoci překlenout tíživé období. Stejně tak lze sjednat půjčku od soukromé osoby či půjčku na směnku – je však nutné upozornit na to, že v těchto případech se většinou jedná o lichvářskou půjčku.
  • Vyjednat si s věřiteli splátkový kalendář: Pokud se vyskytnou potíže se splácením stávajících závazků, lze se pokusit domluvit s věřiteli na splátkovém kalendáři. Mnoho společností je ochotno vyjít dlužníkům vstříc, pokud se aktivně snaží o řešení situace.
  • Využít služeb neziskových organizací: Existuje celá řada neziskových organizací, které poskytují poradenství a pomoc v oblasti dluhů. Tyto organizace mohou poradit s finanční situací, sestavit plán splácení a případně zprostředkovat kontakt na věřitele.
  • Požádat o bankovní úvěr: I když už je negativní záznam v registru dlužníků, stále existuje šance na získání bankovního úvěru. Banky v současnosti posuzují bonitu žadatele komplexně a zohledňují i ​​jiné faktory než jen úvěrovou historii.

Nebankovní půjčka by za každých okolností měla představovat krajní řešení. Nelze ji doporučit, protože se může stát, že se klient octne v dluhové spirále, z níž se těžko hledá cesta ven.

Jaká je nejlepší nebankovní půjčka bez registru a kde ji hledat?

Neexistuje žádná nejlepší nebankovní půjčka. Všechny nebankovní půjčky bez registru s sebou nesou významná rizika, jako jsou vysoké úroky a poplatky, netransparentní podmínky a predátorské praktiky.


S výběrem půjčky může pomoci Index odpovědného úvěrování na portále Člověk v tísni, který porovnává aktuální bankovní i nebankovní půjčky na základě věrohodnosti a bezpečnosti.


Nebankovní půjčky bez registru nabízí například Ferratum, Fair Credit, SMS Půjčka, Půjčka Do 24 Hodin či Půjčka Na Váš Účet. Je však důležité zdůraznit, že tyto společnosti by měly být vnímány jako krajní řešení a s jejich produkty je nutné nakládat s maximální opatrností.

Žadatel by si měl vždy pečlivě porovnat nabídky různých společností a prostudovat si smluvní podmínky. Především nepodepisovat nic, čemu nerozumí. Také by se měl zaměřit na RPSN (roční procentní sazba nákladů), která zahrnuje všechny poplatky a úroky – čím nižší RPSN, tím levnější půjčka.

Samozřejmě by se měl vyhnout společnostem s nejasnými podmínkami, skrytými poplatky a agresivním marketingem a v případě pochybností se obrátit na nezávislého finančního poradce. Dluhy se nesplácejí samy. Každý žadatel by se měl před půjčkou ujistit, že má dostatečně reálný plán, jak bude půjčku splácet.

Predátorské praktiky nebankovních společností bohužel stále existují. Žadatel by měl být zvlášť u půjček bez registru obezřetný a nenechat se zlákat lákavými nabídkami, které se ve výsledku mohou ukázat jako past. Rovněž by měl využít všechny dostupné zdroje a odbornou pomoc, aby našel udržitelnější a bezpečnější řešení.

TIP: Jak již bylo zmíněno výše, s výběrem bezpečné půjčky může pomoci také nezisková organizace Člověk v tísni.

Půjčce bez registru by se měl každý vyhnout

Půjčka bez registru by měla být vždy až krajním řešením. Pokud se ocitneme v tíživé finanční situaci a začneme uvažovat o půjčce bez registru, je důležité pečlivě zvážit všechny dostupné alternativy a rizika ještě před podáním žádosti.

TIP: Spolehlivou a bezpečnou půjčku bez poplatků lze sjednat například u společnosti Flexifin.

© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang