Celulitida jako problém lymfatického systému – jak rozproudit lymfu

Celulitidu třetího stupně má dnes bohužel každá druhá žena (poznáte to tak, že vidíte hrbolky na svém zadečku, aniž byste zatínaly svaly), což je docela děsivé. Dnes už se ví, proč vzniká a jak na ní. Jak na sobě začít pracovat a co změnit, abychom měly zdravý lymfatický systém a nemusely tak celulitidu řešit vůbec?

Lymfatický systém je tvořen lymfatickými vlásečnicemi, které vedou do lymfatických cest a následně do lymfatických uzlin, kde se lymfa čistí. Lymfatických uzlin máme více jak 10 na těle a jsou na různých místech.

Obsah článku

Jak se projevuje špatný lymfatický systém – otoky, únava nebo celulitida. To jsou jen ty nejzákladnější příznaky špatně fungujícího lymfatického systému

Možnosti podpory lymfatického systému – nejen masáže, také změna v životním stylu může pomoci k podpoře a lepšímu fungování lymfatického systému

Tipy na rozproudění lymfy – speciální cvičení může pomoci nejen lepšímu lymfatickému systému a také celkové pohodě, která hraje u lymfy také zásadní roli

Například v podpaží nebo v tříslech pod koleny. Když vše dobře funguje, tak v lymfatických uzlinách dochází k detoxikaci, lymfa lehce protéká naším organismem a krásně odvádí toxiny ven z těla.

Vliv životního stylu na ucpaný lymfatický systém

Lymfatický systém nemá vlastní pumpu (oproti třeba oběhovému systému, kde je pumpou srdce) a její tok je ovlivňován stravou, pohybem a tlakem (lymfodrenáží).

To, v jakém stavu lymfu máme, záleží na více faktorech a je to především dáno životním stylem každé z nás. Pokud kouříme, jíme průmyslově zpracované potraviny, sedíme větší část dne, nehýbeme se, myslíme negativně a sypeme do sebe tunu léků, tak energie zkrátka neteče.

Což znamená, že ani naše lymfa neproudí. Je zahleněná a zanešená všemi těmi nezpracovanými metabolity, které nejdou ven a usazují se na tukové tkáni nebo v horším případě na orgánech a to fakt není sranda.

Špatný lymfatický systém – příznaky

Špatně fungující lymfatický systém může mít různé nepříjemné projevy. Jaké jsou první příznaky špatného lymfatického systému?

První příznaky mohou být nenápadné, přesto je důležité je sledovat.

  • Postižené oblasti mohou nabobtnat kvůli zadržování tekutin. Časté otoky mohou zahrnovat kotníky, lýtka, stehna a další části těla.
  • Nedostatečně fungující lymfatický systém může způsobit celkovou únavu. Lymfatický systém pomáhá odvádět odpadní látky, a pokud nefunguje správně, může to ovlivnit také trávicí proces.
  • Lymfatická dysfunkce může zvýšit riziko vzniku celulitidy na typicky rizikových partiích těla. Postižené oblasti mohou mít také kožní změny, jako je změna barvy, puchýře nebo únik tekutiny. To také zvyšuje riziko infekce.

Lymfedém je charakteristickým příznakem lymfatické dysfunkce. Tento otok se obvykle vyskytuje v oblasti paží nebo nohou a může bránit pohybu a způsobovat nepohodlí.

Ucpaný lymfatický systém – příznaky

Příznaky ucpaného lymfatického systému můžou být různé. Některé mohou být mírné až vážné v závislosti na závažnosti problému a lokalizaci ucpaní.

Ucpání lymfatických cest může způsobit bolest v postižené oblasti, která může být ostrá, tupá nebo pulzující. Některé osoby s lymfatickou dysfunkcí mohou také trpět bolestmi hlavy.

Postižená oblast může být citlivá na dotek nebo tlak. Ucpaný lymfatický systém může způsobit záněty v lymfatických uzlinách nebo v okolních tkáních.

Ucpaný lymfatický systém může ovlivnit také imunitní funkci těla a zvýšit náchylnost k infekcím a nemocem.

Podpora lymfatického systému

Jaké jsou tipy pro podporu lymfatického systému?

1) Strava

Abychom lymfě odlehčily, vynechme laktózu, cukr a lepek, který zahleňuje. Ve stravě je dobré se vyhnout živočišným produktům, polotovarům, konzervám a přesoleným potravinám.

Neblahý vliv na lymfu mají také rychlé diety a celkově nevhodné stravovací návyky. Je potřeba poslouchat své tělo, pořádně ho vyživovat, ne vykrmovat! Když tělo neustále tráví tak nemá čas na úklid.

2) Pitný režim

Pitný režim by měl být tak akorát. Důležité je ho nepodceňovat ani to s ním přehánět. Mnoho lidí vyzdvihuje hodně tekutin, nicméně pozor na to, protože převodněný organizmus je velký problém.

Také pozor na kávu a alkohol. Je potřeba naučit se pít vodu, protože je to nejpřirozenější tekutina našemu tělu, lymfa ji potřebuje, aby mohla odvádět toxiny.

3) Pohyb

Pokud si chci uzdravit lymfatický systém, je potřeba přestat s veškerými výkony a zaměřit se na pohyby, které jsou nám přirozené, abychom uměly rozvlnit tělo.

Když posilujeme, rostou nám svaly, které lymfu škrtí. Proto je potřeba dělat pohyb, který je našemu tělu přirozený, např. chůze a jóga.

Je potřeba abychom si kontrolovali tepovou frekvenci. U každého je ta míra jinde, poznáme to tak, že jsme schopni si u pohybu povídat a udýcháme ho.

Dalším tipem jsou dechové techniky. Je důležité správně dýchat, žít v přítomnosti a soustředit se na dech. Bohužel dýcháme velmi mělce, hlavně když jsme ve stresu. Skrz dýchání si alkalizujeme tělo. Jakmile zažíváme stres, tak se překyselujeme.

Stres následně vyvaluje do těla toxiny. Pokud lymfaticky systém nefunguje a nedokáže ty toxiny odvést pryč z těla, tak je uloží do tuku a vzniká celulitida. Skrz dech můžeme hodně ovlivnit.

4) Oblečení

Nenosit oblečení, které nás škrtí! Pozor na ponožky s pevným lemem, otékají pak kotníky. Také nenosit spodní prádlo, kozačky, podprsenky, které přiškrcují.

Prodyšné bavlněné materiály jsou velmi důležité a například sukně s volným pasem jsou skvělou volbou.

5) Psychosomatika

To jak o sobě smýšlíme, má velký vliv na naše tělo, protože naše mysl je velký programátor naší reality. Pokud si o sobě žena myslí, že je při těle, tak jí to na sebevědomí moc nepřidá. Pokud má žena věčně špatnou náladu a nemá ani chuť něco měnit, není na to zkrátka ta správná energie.

Důležité je sebepřijetí. Zkrátka se s láskou přijmout taková jaká žena je a vše půjde mnohem lépe.

Jak nastartovat lymfatický systém

Nastartování lymfatického systému může pomoci zlepšit jeho funkci a odstranit případné blokády či ucpaní. Jaké jsou možnosti jak nastartovat lymfatický systém?

Lymfatická masáž je speciální technika masáže navržená k podpoře průtoku lymfy v těle. Tato jemná masážní technika pomáhá odstraňovat toxiny a odplavovat přebytečnou tekutinu z tkání. Můžete si vyhledat profesionální maséra nebo se naučit základní techniky lymfatické masáže pro domácí použití.

Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celá zrna a zdravé tuky může podpořit zdraví lymfatického systému. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a rafinovaných sacharidů, které mohou přispívat k zánětu a toxickým hromadám v těle.

Praxe relaxace a meditace může snížit hladinu stresu a podporovat optimální fungování lymfatického systému. Stres může vést k zablokování lymfatického systému a sníženému průtoku lymfy v těle.

Jak rozproudit lymfu doma

Jaké jsou možné tipy, jak rozproudit lymfu doma bez drahých procedur? Když nebude lymfa muset uklízet neplechu, kterou v těle nadělají hamburgery, sladkosti, hranolky, koblihy či uzeniny, bude tělo mnohem lépe fungovat a vy se nebudete cítit unavení ani oteklí.

Alkohol zatěžuje játra a celé tělo. Abstinencí lymfatickému systému ulevíte, zbavíte se celulitidy i několika nežádoucích kilogramů.

Lymfatické cévy jsou uložené v podkoží, proto je pomocí úklonů můžete dobře stimulovat. Inspirujte se jógou nebo se zkrátka uklánějte a protahujte tak, jak je vám to příjemné.

Očista lymfatického systému

Speciální techniky masáže mohou pomoci stimulovat průtok lymfy v těle a odstranit přebytečnou tekutinu z tkání. Lymfatická masáž je jemná a provádí se pomocí lehkých tlaků a tahů směrem k uzlinám lymfatického systému. Co dál může pomoci s očistou lymfatického systému?

Relaxační lázeň s Epsomskou solí, bylinkami nebo esenciálními oleji může pomoci otevřít póry a odstranit toxiny z těla. Přidejte do vody Epsomskou sůl nebo bylinné výtažky, jako je levandule nebo rozmarýn, a relaxujte po dobu 20-30 minut.

Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celá zrna a zdravé tuky může podpořit zdraví lymfatického systému. Omezte příjem potravin s vysokým obsahem tuku, cukru a rafinovaných sacharidů, které mohou zatěžovat tělo.

Tipy na rozproudění lymfy

Nesprávné odvodnění lymfatického systému může vést k poškození imunitního systému a v horších případech i k nádorům lymfatických uzlin. Jak efektivně na rozproudění lymfy?

1)
Cévy se v horké vodě rozšiřují, zatímco ve studené se stahují. Tekutiny, které se hromadily v těle po delší dobu, budou vytlačeny touto akcí „pumpy“. Tato metoda sprchování se však nedoporučuje těhotným ženám a lidem trpícím kardiovaskulárními chorobami.

2)
Kartáčujte suchou kůži krouživými pohyby po dobu 10 minut. Poté se můžete osprchovat. Pro lepší účinky je vhodné kombinovat suché kartáčování s teplou a studenou sprchou.

3)
Těsné oblečení může způsobit ucpání lymfatického systému, což vede k hromadění toxinů.

4)
Hluboké dýchání pomáhá lymfatickému systému při přepravě toxinů do krve a následné detoxikaci v játrech.

Jak rozproudit lymfu v nohách

Lymfatický systém je klíčovou součástí lidského těla, a jeho správná funkce je důležitá pro obranyschopnost, detoxikaci a celkové zdraví. Jaké jsou tipy, jak rozproudit lymfu v nohách a i v dalších částech těla?

Lymfa je tekutina, a když nebude mít dostatek vody, nebude proudit. Vypijte denně minimálně 3 litry čisté vody, minerálky a neslazeného čaje.

Vláknina v zelenině čistí střeva a odvádí nežádoucí látky. Konzumujte nesolenou zeleninu, která tělu dodá vitamíny a minerály.

Chůze, plavání, nordic walking a jóga jsou ideální sporty pro podporu lymfatického systému.

Lymfatický systém nohou

Lymfatický systém nohou je součástí celkového lymfatického systému těla, který hraje klíčovou roli v odstraňování toxických látek, nadbytečné tekutiny a odpadních produktů z tkání. Lymfa, která cirkuluje tímto systémem, je filtrována lymfatickými uzlinami a následně vracena zpět do krevního oběhu.

Lymfatický systém nohou je zvláště důležitý, protože gravitace způsobuje hromadění tekutin a odpadních látek v dolních končetinách. K určitým problémům, jako je otok nohou (edém), může docházet, když je tok lymfy narušen nebo zpomalen.

Speciální cvičení zaměřená na nohy a dolní končetiny, jako jsou zdvihy nohou, rotace kotníků a cvičení na posilování svalů lýtek, mohou také podpořit zdravý průtok lymfy v nohách. V případě potíží s lymfatickým systémem nohou je vždy nejlepší konzultovat se zdravotním odborníkem.


© 2024 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang