Mít pevné bříško, které je krásné na pohled, je častou motivací žen (a nejen těch). S tímto cílem pravidelně cvičí, nicméně dosáhnout viditelných výsledků je i tak složité. Zpevněné břicho je snem mnoha z nás. Nejenže z něj můžeme mít lepší pocit ze svého těla, ale také nám pomáhá udržet správnou posturu těla a prevencí bolestí zad.
Jaké jsou jednoduché a efektivní cviky a tipy, jak zpevnit břicho a celkově břišní svaly a dosáhnout tak krásného a zdravého břicha? Není to jen o vzhledu, ale i o zdraví a pohodě.
Pekáč buchet je o odhodlání
Ženské bříško, které je pevné a rýsují se na něm svaly, se stalo jedním z mnoha symbolů krásy. Jak ho získat? Cesta k tzv. pekáči buchet není až tak klikatá, jak se může na první pohled zdát. Navíc odměna v podobě možnosti nosit crop topy a cítit se skvěle za určitou dávku odříkání a vytrvalosti rozhodně stojí.
Právě odhodlání je totiž jednou z hlavních ingrediencí úspěchu. Mnoho žen se shoduje na tom, že nejdůležitější je začít. První změny jsou pak dostatečnou motivací k tomu, aby člověk ve snažení vytrval.
Začátek cvičení
Začátek cvičení není pouze o hledání vhodných pomůcek a cviků. Prioritně je zapotřebí vyřešit si jídelníček. Je docela pochopitelné, že cvičit a následně vše zajídat čokoládovými koblihami nemá smysl. Jaké jsou tedy tipy na večeři, která je plná živin a bílkovin?
Strava by měla být vyvážená, cílem není trpět hlady. Ba právě naopak, tělo by mělo mít ten správný poměr všech makro a mikro živin. Když je stravování vyřešeno – třeba formou přerušovaného půstu – je ideální chvíle začít cvičit!
Nejlepší na posílení břicha jsou cviky a přístroje, kde existuje možnost zapojit více svalových partií. Cvičit břicho pouze izolovaně není tak efektivní hned z několika důvodů.
V první řadě se při zapojení více partií spaluje mnohem více energie, v druhé je vhodné zapracovat na vzhledu celého těla. Neexistuje nic jako lokální hubnutí, neváhejte tak při cvičení myslet také na stehna, hýždě a další části těla.
Guma na posilování umí zajistit posílení břišních svalů a spalování kalorií. Další článek se zabývá tím, jak zhubnout spodní břicho.
Pár minut denně skutečně stačí
Trápit se dlouhé hodiny cvičením každý den nedává žádný smysl. Tělo se vyčerpá, radost ze cvičení zmizí. Lepší cestou je intenzivní a opravdu efektivní cvičení. Základem se tak může stát posilovací lavice na břicho.
Drtivá většina lavic umožňuje měnit sklon, což v praxi znamená neomezené možnosti při zpevňování břišních svalů. Nastavením sklonu desky do různých úhlů je možné velmi snadno měnit obtížnost a zapojení svalů. Pár minut denně intenzivního cvičení, při kterém se člověk soustředí, doopravdy dokáže přinést velké výsledky.
Jak si výsledky udržet?
Dopracovat se až k pevnému bříšku je velký úspěch, ale rozhodně to není závěr veškerého snažení. Pochopitelně je důležité si výsledný stav co nejdéle udržet, v čemž pomůže pohyb a sport.
Pravidelná aktivita je důležitá pro udržení formy. Časem je optimální zařadit další fitness cvičení. Z pravidelného pohybu se velmi snadno stane pozitivní závislost, díky které bude udržení sexy proporcí snadnější než kdy dřív.
Je možné zařadit například cviky na prsní svaly,
Nejlepší cviky na domácí cvičení
Cvičení doma je v dnešní době stále oblíbenější variantou pro udržení fyzické kondice a zdravého životního stylu. Mnoho lidí hledá efektivní způsoby, jak posílit své tělo v pohodlí domova, a proto jsme pro vás připravili několik nejlepších cviků na to, jak zpevnit břicho (a nejen to) v pohodlí domova.
- Sklapovačky
Jedním z nejznámějších a zároveň nejúčinnějších cviků jsou sklapovačky. Pro správné provedení si lehněte na zem a ruce položte za hlavu. S nataženýma nohama zvedejte tělo nahoru a dolů, zároveň stahujte břišní svaly. Opakujte 3 série po 15 až 20 opakováních.
- Dřepy
Dalším účinným cvikem jsou dřepy. Postavte se nohama v šířce ramen, ruce můžete mít před sebou nebo na boky a pomalu se předkloníte, přičemž se snažte udržet záda rovně. Poté se pomalu zvedejte zpět do výchozí polohy. Opakujte 3 série po 15 až 20 opakováních.
- Břišní svaly
Další důležitou částí těla, na kterou bychom se měli zaměřit při cvičení doma, jsou břišní svaly. Jednoduchým cvikem na posílení svalů břišních jsou tzv. vzpřimovače. Lehni si na zem na záda, ruce položte za hlavu a s nataženýma nohama zvedejte za sebe. Opakujte 3 série po 15 až 20 opakováních.
- Kruhový trénink
Kruhový trénink je výborný způsob, jak cvičit celé tělo najednou. Zahrnuje kombinaci různých cviků, například jumping jacks, kliky nebo sedy-lehy, a lze jej provádět s různou intenzitou. Kruhový trénink je velmi účinný pro spalování tuku a posilování svalů.
- Drepy s vlastní vahou
Pokud chcete zintenzivnit své cvičení, můžete přidat do dřepů s vlastní vahou ještě skok. Začněte ve stejné pozici jako u klasických dřepů, ale při zvedání se odrazte a zvedejte celé tělo nad zem. Při dopadu se zanořte do dřepu a opět se odrazte. Tento cvik posílí nejen nohy, ale i svaly v břiše a zádech.
- Plankování
Planking neboli držení záklonu je také velmi populárním cvičením na posílení fyzické kondice. Lehni si na zem na břicho a zvedněte se na rukách a špičkách nohou, přičemž se snažte udržet tělo v rovné linii. Držte tuto pozici co nejdéle a poté se vraťte do výchozí polohy. Opakujte několikrát v závislosti na své kondici.
- Rozpažování s činkami
Pokud máte doma činky, mohou být skvělým nástrojem pro posilování paží a ramen. Postavte se rovně s nohama v šířce ramen a jednou rukou vytáhněte činku směrem k ramenu, zatímco druhá ruka se drží naproti. Poté ruce vyměňte. Opakujte 3 série po 15 až 20 opakováních na každou ruku.
Je důležité si uvědomit, že neexistuje univerzální cvik, který by byl nejlepší pro všechny. Každý má jiné potřeby a cíle, proto je důležité cviky přizpůsobit svým schopnostem a postupně zvyšovat náročnost. Pamatujte také na správné dýchání a důkladné zahřátí před cvičením, aby se předešlo zraněním.
Vyzkoušejte několik z výše zmíněných cviků a najděte si svou oblíbenou kombinaci. Pravidelným cvičením doma můžete dosáhnout skvělých výsledků, zlepšit svou fyzickou kondici i zdraví, nebo se dokonce pomocí vybraných cviků na celulitidu zbavit pomerančové kůže na břiše. Buďte však trpěliví a nezapomínejte na dostatečný odpočinek mezi tréninky.