Hysteroskopie představuje endoskopické vyšetření, které prohlíží dutinu děložní a které umožňuje rovněž následné odebrání vzorku z tkáně, který je potřebné pro další histologické vyšetření. Hysteroskopie rovněž umožňuje ošetření přímo v děložní dutině. Obáváte se hysteroskopie? Věděli jste, že existuje i hysteroskopie, která je prováděna ambulantně?
Hysteroskopie je invazivní vyšetřovací procedura, při které se do dělohy zavádí tenká tubus s optickou kamerou a dalšími nástroji. Tato procedura bývá často spojována s bolestí, která může být způsobena například zaváděním nástrojů nebo nafouknutím dutiny dělohy.
Nicméně existují možnosti, jak minimalizovat bolestivost tohoto vyšetření a lékaři se snaží zvolit vhodné metody, aby pro pacientky bylo co nejméně nepříjemné.
Co je to hysteroskopie a na co je dobrá?
Hysteroskoie představuje jeden z nejvíce častých gynekologických výkonů, který ženy podstupují, ač mají do značné míry obavy. Valná většina žen, která má doporučení od svého gynekologa k hysteroskopii, nechce tento zákrok absolvovat operativně, a tedy pod narkózou, ze které mají obavy.
Hysteroskopii lze ovšem nyní provádět také ambulantně, tedy bez nutnosti narkózy.
Proč ženy musí podstoupit hysteroskopii?
Mezi nejčastější důvody, které vedou lékaře k tomuto zákroku, patří zejména:
- Podezření na různé nitroděložní patologie, což znamená například myomy či polypy
- Drobné zbytky po abortu či po porodu
- Postmenopauzální krvácení
- Endometrióza – léčba
- Krvácení z dělohy, které nemá jasný důvod. Může se v tomto případě jednat o polymenorea, hypermenorea či o nepravidelné krvácení
- Jakou součást léčby v momentě, kdy došlo ke komplikacím s nitroděložní antikoncepcí
- Kontrola po různých operacích na děloze
- Sekundární dysmenorea
- V momentě, kdy je značné podezření na to, že se v děloze nachází cizí těleso
- Hysteroskopická sterilizace
Operativní či ambulantní zákroky se provádějí ve všech případech ihned po ukončení menstruace, kdy je celá děložní sliznice nejnižší a je tím pádem nejmenší riziko krvácení z děložní sliznice, které by komplikovalo celé vyšetření.
Diagnostická a ambulantní hysteroskopie
Jak již bylo řečeno, ženy mohou podstoupit takzvanou diagnostickou či ambulantní hysteroskopii.
- Diagnostická hysteroskopie
Diagnostická hysteroskopie se vyznačuje zejména tím, že se provádí v naprosté narkóze. K dutině děložní se tak lékař dostane skrze pochvu. Výkon samotný trvá pouze deset až patnáct minut.
Během zákroku lékař prohlédne dutinu děložní, a to speciální optikou, může rovněž odebrat kousek potřebné tkáně či provést ošetření přímo v dutině děložní.
- Ambulantní hysteroskopie
Ambulantní hysteroskopie představuje gynekologický zákrok, který nevyžaduje narkózu. Celý zákrok je prováděn tak, že se speciálním nástrojem prohlédne dutina děložní a cíleně se z ní odeberou potřebné vzorky tkání, popřípadě se rovnou provedou léčebné zákroky, které si bude aktuální stav dělohy, vyžadovat.
Cílem tohoto ambulantního výkonu je zejména důkladné prohlédnutí děložní dutiny, kdy se přihlédne k individuální lokální patologii, dále je zapotřebí získat cílenou biopsii a také vyřešit drobné léze.
A je hysteroskopie bolestivá? V každém případě se rozhodně není třeba obávat ani jedné z variant hysteroskopie. Jelikož se v žádném případě nejedná o bolestivou záležitost.
Hysteroskopie bez narkózy
V ČR je již několik let možné podstoupit hysteroskopii bez narkózy, které se většina žen obává. Jedná se tak o alternativu, která velmi šetrně diagnostikuje problém, který se skrývá v ženské děloze, a to bez nutnosti narkózy.
Jedná se výbornou alternativu pro většinu žen, které jsou vyslány k hospitalizaci třeba jen z důvodu toho, že potřebují vyčistit dělohu. Celý zákrok je prováděn velmi tenkým hysteroskopem, který má průměr zhruba 3 mm. Zhruba pěti až patnáctiminutový zákrok je rovněž zcela bezbolestný.
Hysteroskopie před IVF
Některé ženy musí podstoupit hysteroskopii před IVF, tedy před umělým oplodněním, a to například z toho důvodu, že došlo u předchozího těhotenství k potratu a je například na základě lékařského vyšetření nutné vyčištění dělohy a podobně.
Ženy rovněž mohou klidně absolvovat před IVF například operativní zákrok týkající se polypů či myomů, v každém případě není důvod k obávám, že by mohlo dojít k neúspěšnému IVF jen kvůli tomu, že bude před zákrokem žena vyslána na hysteroskopii.
Po zákroku se doporučuje dávat pozor na případné varovné příznaky, jako je horečka, slabost, extrémní bolesti, časté močení, zácpa nebo otoky.
Co je to narkóza
Narkóza je medicínská technika využívaná k umrtvení pacienta a tlumení jeho vědomí při chirurgických zákrocích nebo jiných invazivních procedurách. Jedná se o záměrné vyvolání umělého stavu bezvědomí, který má uvolnit pacienta od bolesti a nepříjemných pocitů spojených s daným zákrokem. Existují dva hlavní typy narkózy – celková a místní.
V případě celkové narkózy dochází k úplnému ztrátě vědomí a vnímání bolesti. Tento stav je vyvolán podáváním speciálních léků, které mění aktivitu nervové soustavy a zabraňují přenosu bolestivých signálů do mozku.
Naopak místní narkóza zahrnuje vyřazení pouze určité části těla, například jedné končetiny nebo menší oblasti těla. Při místní narkóze zůstává pacient v bezvědomí, ale není schopen pohybovat se a cítit bolest v postižené oblasti.
Narkóza se používá nejen při operacích, ale také při vyšetřeních nebo léčbě některých nemocí, například jako součást transplantace orgánů. Je velmi důležité, aby narkóza byla správně podána a kontrolována zkušeným anesteziologem, který se specializuje na její aplikaci. Ten musí zohlednit věk, zdravotní stav a případné problémy pacienta, aby minimalizoval riziko nežádoucích účinků.
Podávání narkózy se skládá z několika fází. Nejprve se podání pozvolna zvyšuje, aby se uvolnilo pacientovo svalstvo a zpomalilo fyzické i mentální reakce. Pak přichází hojení vědomí a jeho postupné navracení po zákroku. V některých případech může pacient prožít halucinace nebo zmatek při probouzení z narkózy, což je běžné a opětovně se ovlivňuje léky.
Používání narkózy se může s některými pacienty lišit v závislosti na jejich individuálních potřebách a reakcích na léky. Většina lidí se z narkózy probudí bez komplikací, ale může se vyskytnout nevolnost, zvracení, bolest hlavy nebo závratě. Proto je důležité, aby pacientům byl poskytnut potřebný odpočinek a péče po probuzení, aby se mohli zotavit z narkózy bez problémů.
Přestože je narkóza považována za poměrně bezpečnou a běžně používanou techniku, existují určitá rizika pro pacienty. Mezi nejčastější komplikace patří alergické reakce na léky. Navíc, jelikož se nejedná o běžně dostupné léky z lékáren jako je například Dr. Max nebo Benu lékárna e-shop, pacient o nic ani nemusí vědět.
Mezi další komplikace patří například nízký krevní tlak, poruchy srdečního rytmu a poranění dutiny ústní během zavedení trubice do dýchacích cest. Proto musí být vždy zváženo, jestli jsou přínosy narkózy vyšší než její rizika.
V posledních letech se stále více využívají neinvazivní techniky, jako je například sedace, která umožňuje pacientovi být v lehké formě narkózy, ale stále mít obsažené určité úrovně vědomí. Tento typ narkózy se obvykle používá pro menší nebo rutinní zákroky.
V závěru lze říci, že narkóza je nezbytnou součástí moderní medicíny, která umožňuje provádění složitých zákroků a léčení nemocí s minimálním nebo nulovým nepohodlím pro pacienta. I když se jedná o závažný zákrok, je důležité, aby byl prováděn pod dohledem zkušeného odborníka a aby pacient byl před a po narkóze řádně pečlivě sledován.