Teambuilding – klíč k soudržnosti, motivaci a úspěchu v každé firmě

Teambuilding je důležitou součástí každé firmy. Stará se o rozvoj kvalitního a soudržného týmu. Při tvorbě úspěšných projektů a dosahování stanovených cílů je právě kvalitní a soudržný tým klíčový. Takový tým by mnohdy bez teambuildingu ani nevznikl.

Teambuilding je nenahraditelnou součástí budování pevných vztahů v kolektivu. Jde o aktivity, metody či akce, které podporují otevřenou komunikaci mezi členy týmu, a tím vedou k lepšímu porozumění a vzájemné spolupráci.

Ať už zaměstnavatel zvolí tradiční nebo netradiční teambuilding, důležité je, aby byly aktivity smysluplné, zábavné a přizpůsobitelné potřebám týmu. Kvalitně provedený teambuilding může zlepšit atmosféru na pracovišti, někdy dokonce i zvýšit výkonnost zaměstnanců.

Obsah článku

Co to je teambuilding?

Teambuildingové aktivity – jaký teambuilding zvolit?

Netradiční teambuilding – čím oživit seznamovací večírek?

Proč je teambuilding důležitý?

Kde a kdy uspořádat teambuilding?

Platba za teambuilding – kdo ji hradí?

Teambuilding s omezeným rozpočtem – jak jej zorganizovat?

Teambuilding x firemní večírek

Co to je teambuilding?

Na úvod je třeba si vyjasnit, co to je teambuilding. Jednoduše řečeno, teambuilding je soubor aktivit a metod, které mají za cíl posílit vztahy mezi členy týmu, zlepšit komunikaci, zvýšit motivaci a celkově přispět ke zlepšení týmové spolupráce.

Hlavní myšlenkou teambuildingu je, že dobře fungující tým dokáže podávat lepší výsledky než izolovaní jedinci. Právě díky teambuildingu dochází k odstranění těchto sociálních bariér, posílení důvěry a zlepšení celkové atmosféry na pracovišti.

Pro zaměstnance z generace Y je oproti předešlým generacím typické, že již nechtějí chodit do práce pouze za vidinou výdělku, nýbrž proto, aby si v práci i něco málo užili, z čeho by se mohli radovat. Dobře naplánovaný teambuilding může tyto zaměstnance přesvědčit, že práce nemusí být jen nudnou povinností, nýbrž i zábavnou součástí dne.

Bohužel, ne u každé práce se lze s teambuildingem setkat. Například u práce z domu musí zaměstnanci počítat spíše s variantou, že se teambuildingu nedočkají. Existují však výjimky, kdy zaměstnanci pořádají teambuildingové aktivity a akce i v případě, že zaměstnávají zaměstnance pouze na home office.

Jaké teambuildingové aktivity zvolit?

Teambuilding se často realizuje formou různých teambuildingových aktivit, které mohou zahrnovat například sportovní činnosti, logické hry, dobrodružné výzvy nebo kulturní a kreativní programy.

Jaké aktivity může teambuilding zahrnovat?

  • sportovní aktivity
  • logické a strategické aktivity
  • kreativní aktivity
  • dobrodružné aktivity

Sport je skvělým nástrojem pro budování týmového ducha. Mezi oblíbené sportovní aktivity na teambuilding patří například paintball, fotbal, orientační běh či volejbal. Skvělou příležitostí k seznámení se s novými členy týmu a utužení vzájemných vztahů může být také bowlingový turnaj.

Teambuilding však zdaleka nemusí být jen o sportu a pohybu. Tým mohou rozvíjet také hry zaměřené na logiku a strategii, které podporují kreativitu a strategické myšlení zaměstnanců. Únikové hry dlouhodobě patří mezi oblíbené teambuildingové aktivity.

V některých profesích je potřeba rozvíjet i kreativitu. S tím může pomoci například společná tvorba umění, jako je malování obrazu nebo hudební workshop. Takovéto aktivity navíc nemusí být jen zábavné – mnohdy mohou být i velice inspirativní.

Kromě obyčejných aktivit existují i dobrodružné aktivity pro odvážnější zaměstnance. Řeč je především o outdoorových aktivitách jako je rafting, horolezectví, lanová dráha nebo týmové přežití v přírodě.

Ať už si zaměstnavatel zvolí jakoukoliv aktivitu, měl by se poohlížet zejména po takových, které budou pro tým zajímavé, zábavné, a zároveň budou podporovat spolupráci a komunikaci.

Sport je skvělým nástrojem pro budování týmového ducha.

Netradiční teambuilding – čím oživit seznamovací večírek?

Klasické teambuildingové aktivity jako jsou sportovní soutěže nebo hry mohou být sice zábavné, někdy však i trochu předvídatelné. Pokud tedy zaměstnavatel chce, aby teambuilding opravdu zaujal a v zaměstnancích něco zanechal, měl by zkusit něco netradičního.

Mezi originální způsoby, jak posílit tým, patří netradiční teambuildingové aktivity:

  • outdoorové aktivity
  • kreativní dílny
  • únikové hry
  • charitativní akce

I přesto, že outdoorové aktivity nejsou mezi teambuildingy zrovna netradiční, mohou nabízet méně časté aktivity, které zaměstnanci jistě ocení. Řeč je například o geocachingu, raftingu či survival kurzu.

Firma může uspořádat také charitativní akci, při které se zaměstnanci zapojí do dobrovolnické činnosti a přispějí na něco, co má smysl. V rámci charitativní akce se mohou konat například kreativní díly – skrze ty lze navíc probudit týmovou kreativitu a objevit kolektivní potenciál. Například společné vaření či malování nabízí skvělou příležitost, jak se s kolegy sblížit. Navíc si z něj každý odnese originální dárek.

Velmi netradičním teambuildingem, který ovšem nemusí vyhovovat všem firmám, je filmový workshop. Na takovémto workshopu tým společně natočí krátký film nebo video, ve kterém bude mít každý svou roli. Zaměstnanci se tak mohou lépe vzájemně poznat a mít na teambuilding památku.

Jak již bylo řečeno výše, únikové hry dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější teambuildingové akce. Nedá se tak říct, že by šlo o netradiční způsob posilování pracovních vztahů.

Pokud ovšem tým musí společně řešit složitý hlavolam v těsném a temném prostoru, navíc v určitém časovém limitu, může být teambuilding velmi napínavý a nezapomenutelný. Únikové hry s tématem detektivky nebo dobrodružství navíc zaujmou celý tým a prověří jeho schopnost spolupracovat pod tlakem.

Teambuildingové aktivity podporují otevřenou komunikaci mezi členy týmu.

Proč je teambuilding důležitý?

Moderní pracovní prostředí čelí mnoha výzvám. Zaměstnanci jsou pod stálým tlakem na výkon, termíny lze často jen stěží dodržet a kolektivy se musí vyrovnávat s odlišnými osobnostmi a názory. Právě v takovém prostředí může teambuilding sehrát klíčovou roli.

Proč je teambuilding důležitý?

Teambuildingové aktivity podporují otevřenou komunikaci mezi členy týmu, což vede k lepšímu porozumění a spolupráci. Společně strávený čas a úspěšné zvládnutí náročných úkolů zvyšují motivaci a loajalitu zaměstnanců. Teambuilding je však především důležitý pro stmelení týmu – výrazně totiž přispívá k vytvoření silného týmového ducha a pozitivní atmosféry na pracovišti.

Jednou z hlavních výhod, které teambuilding přináší, je zlepšení komunikace v týmu. Aktivity, které k dosažení cíle vyžadují spolupráci všech členů týmu, podporují otevřenou a efektivní komunikaci. Zaměstnanci, kteří se cítí být součástí skvělého týmu, jsou navíc motivovanější a jejich spokojenost se projevuje na jejich pracovním výkonu.

Teambuilding aktivity často zahrnují různé úkoly a výzvy, které vyžadují kreativní a strategické myšlení. To přispívá k posílení důvěry a rozvoji schopnosti řešit problémy v reálném životě. Důvěra je základním stavebním kamenem každého týmu. Když si členové týmu důvěřují, dokážou spolupracovat efektivněji a rychleji překonávat konflikty.

Proč se tedy vyplatí investovat do teambuildingu? Teambuilding není jen zábava. Je také investicí do budoucnosti firmy. Dobře zorganizovaná teambuildingová aktivita může přinést mnoho benefitů, ať už jde o vyšší produktivitu, lepší výsledky nebo spokojenější zaměstnance.

Teambuilding pro své zaměstnance pořádá například Amazon.

S trochou kreativity může prakticky kdokoliv naplánovat skvělou akci i s omezeným rozpočtem.

Kde a kdy uspořádat teambuilding?

Správná volba času a místa je pro teambuilding klíčová. Teambuilding lze uspořádat jak v interiéru, tak v exteriéru, a to především v závislosti na ročním období a plánovaných aktivitách.

  • Kdy teambuilding uspořádat?

Teambuilding je nejlepší uspořádat buďto na začátku nového projektu, kdy je potřeba vytvořit silný tým, před vánočními svátky nebo během letních měsíců, kdy bývá větší prostor pro uvolněnější atmosféru, nebo po náročném období, aby si kolektiv odpočinul a posílil vzájemné vztahy.

  • Kde teambuilding uspořádat?

Outdoorové aktivity je dobré pořádat někde v přírodě, ideálně na odlehlejším a méně zalidněném místě, kde nebude tým zaměstnanců rušen při plnění úkolů. Pro tyto aktivity jsou tak ideální například lesy nebo soukromé kempy a chaty.

Formálnější teambuildingové akce, obohacené například o workshopy, je lepší pořádat v konferenčních centrech či přímo ve firemních prostor. Pro únikové hry mohou pro změnu posloužit sportovní haly nebo budovy specializované přímo na pořádání těchto akcí.

Bowlingový turnaj může být skvělou příležitostí k utužení vzájemných vztahů.

Kdo hradí platbu za teambuilding?

V drtivé většině případů hradí náklady na teambuilding firma jako součást zaměstnaneckých benefitů. V některých případech se však mohou podílet na nákladech i samotní zaměstnanci – v takovém případě však zaměstnavatel obvykle informuje zaměstnance předem, co je hrazeno firmou a co si musí uhradit sami.

Co všechno zahrnuje cena teambuildingu? Konkrétně se jedná o náklady na pronájem prostor, vybavení potřebné k dané aktivitě, lektory, materiály, občerstvení a případnou dopravu zaměstnanců.

Občerstvení závisí čistě na délce programu. V každém případě je však vhodné alespoň minimální občerstvení zajistit, aby se zaměstnanci cítili uvolněně a přirozeně. U kratších teambuildingů stačí lehké občerstvení a nápoje (například sendviče, ovoce, zelenina, ořechy), zatímco delší programy mohou zahrnovat společné obědy nebo večeře (například grilované maso, zákusky).

Jak zorganizovat teambuilding s omezeným rozpočtem?

Teambuilding nemusí být vždy drahý. S trochou kreativity a promyšleným plánem může prakticky kdokoliv naplánovat skvělou akci i s omezeným rozpočtem.

Nejprve je potřeba stanovit si jasný cíl – čeho chce zaměstnavatel teambuildingem dosáhnout a kolik lidí se ho bude chtít případně zúčastnit. Reálný počet účastníků, kteří na akci opravdu dorazí, se může výrazně lišit od očekávání zaměstnavatele a může tak ovlivnit jak výběr aktivit, tak i samotný rozpočet.

Pokud je člověk kreativní, může vymyslet vlastní teambuildingové aktivity a snížit tak rozpočet například o pronájem cizích prostor či zapůjčení vybavení. Zaměstnavatel může například zorganizovat tematický den v parku, v lese nebo třeba ve vlastní firmě. Do organizace lze zapojit i samotné zaměstnance.

Ušetřit se dá také na občerstvení. Není potřeba se jej hned zcela vzdávat a být pak o hladu i žízni, stačí, když si jej zajistí zaměstnanci sami. Tým může například připravit občerstvení společně v rámci teambuildingové aktivity v kuchyni, případně se může hromadně složit na jídlo nebo každý donést něco svého.

Náklady lze minimalizovat hledáním slev na vstupenky, pronájem prostor či vybavení. Firma si případně může vyrobit vlastní pozvánky na akci, dekorace a drobné dárky, aniž by musela platit někoho třetího.

Nápady na levné teambuildingové aktivity:

  • hra na city – každý dostane kartičku s emocí a musí ji pantomimou předvést
  • stavění věže z novin – týmy soutěží o nejvyšší věž
  • kvíz o firmě – zábavní kvíz o historii a současnosti firmy
  • fotografická soutěž – týmy fotí na dané téma

Úspěšný teambuilding není o penězích. Je o zážitku a vzájemné spolupráci.

Firemní večírek slouží jako neformální setkání, jehož hlavním cílem je zábava.

Teambuilding vs. firemní večírek

I když jsou obě akce zaměřené výhradně na pracovní tým a posílení vztahů mezi kolegy, existují mezi nimi značné rozdíly.

Teambuilding se zaměřuje na rozvoj spolupráce, komunikace a řešení problémů. Často probíhá během pracovní doby nebo i celý víkend, v závislosti na konkrétní teambuildingové aktivitě. Skládá se ze strukturovaných aktivit, které mají jasný cíl.

Oproti tomu firemní večírek slouží spíše jako neformální setkání, jehož hlavním cílem je zábava. Často se koná večer po práci, aby se distancoval od pracovní doby a zaměstnanci si mohli odpočinout. Večírek jako takový nemusí mít strukturovaný program – většinou se jedná o setkání v restauraci či na baru, případně v rekreačních či relaxačních centrech.

© 2025 MZ.cz | Nakódoval Leoš Lang